DİKKAT! Kişiliğiniz, yaşam sürenizi etkiliyor

Kişilik özellikleri de yaşam süresini etkiliyor olabilir mi? Ne tür davranışlar insanın daha uzun süre yaşamasını sağlar?

Yaşı doğrulanmış olarak dünyanın en uzun ömürlü insanı unvanının sahibi Emma Morano, 2017 yılında 117 yaşındayken hayata gözlerini yummuştu. Emma Morano’nun ölümüyle, 19’uncu yüzyılda doğmuş olan en son kişi de hayatını kaybetti. Peki, uzun bir ömrün sırrı nedir sizce? Örneğin sıra dışı bir yaşam süresine sahip olan Emma Morano, sahip olduğu iyi genlerin yanı sıra çiğ yumurta yemeyi seven biriymiş. Yine 117 yaşına kadar yaşamış olan Japon Misao Okawa ise her gün bir fincan kahve içmeyi ve Japon eriştesi diye bilinen ramen yemeyi seviyormuş.

Acaba kişilik özellikleri de yaşam süresini etkiliyor olabilir mi? Ne tür davranışlar insanın daha uzun süre yaşamasını sağlar?

Sonuçları International Psychogeriatrics‘de yayımlanan bir araştırma, işte tam da bu soruları yanıtlamak üzere yola çıktı. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre yaşları 90 ile 101 arasında olan kişiler genellikle fiziksel açıdan kötü durumda olmalarına rağmen yaşları 51 ile 75 arasında olan aile üyelerine rağmen zihinsel açıdan daha sağlıklılar. İtalya’nın 9 farklı bölgesinden 29 ileri yaşlıyla yapılan araştırmada, yaşlıların memleketlerine olan bağlılıklarının birleştirici bir unsur olduğu gözlemlendi. İtalya’daki Chiavarese Ruh Sağlığı ve Madde Bağımlılığı Merkezi’nden Dr. Anna Acelzo, araştırmadan elde edilen sonuçları şöyle yorumluyor:

“Araştırmaya katılan yaşlıların kişilik özelliklerine baktığımızda, bu kişilerin çoğunlukla baskıcı, inatçı ve kontrol ihtiyacı duyan kişiler olduklarını görüyoruz. Kendi inançlarına bağlı olan bu kişiler, başkalarının ne düşündüğünü daha az önemsiyor. Çevrede olup bitenleri kontrol etme eğilimi, değişen koşullara adapte olma ihtiyacıyla dengelenmesi gerekiyor.”

Aslında buradan şu sonuç çıkıyor; yaşam süresi uzun olan kişiler, inatçı kişilikleriyle pozitif düşünme ve uyum sağlama yeteneğini birleştirebilen kişiler oluyor. Belki 117 yaşına gelmek istemiyor olabilirsiniz ancak sahip olduğunuz ömrü çevrenizle ve dünyayla uyum içinde geçirmeyi kim istemez ki?

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.