Çocuk istismarı görüntülerinin artması AB’yi harekete geçirdi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, internet şirketlerini çocuk cinsel istismarı görüntülerine karşı daha aktif önlem almaya zorlamak için yeni bir öneri hazırladı.

Yeni düzenleme ile Google, Facebook ve Apple gibi internet hizmet sağlayıcılarına, çocuk istismarı görüntülerini belirleyip bildirme zorunluluğu getirilecek.

BBC News’ten Yusuf Özkan’ın aktardığı habere göre özellikle koronavirüs salgını döneminde internet ortamında çocuğun cinsel istismarına yönelik görüntülerin önemli ölçüde artması, AB yönetimini harekete geçirdi.

İnternet ortamındaki çocuk istismarı görüntülerinin yüzde 60’ından fazlasının Avrupa sunucularında yer alması, Brüksel yönetiminin endişelerini daha da arttırdı.

Mevcut düzenlemelerin internette çocukları korumak için yetersiz olduğunu belirten AB Komisyonu, bu konuda yeterli adım atmadığını düşündüğü internet sağlayıcılarını daha sert önlemler için zorlamak istiyor.

AB Komisyonu’nun önerisine göre, çevrimiçi hizmet sağlayıcılar, cinsel istismar görüntülerini tespit etmeye, bildirmeye ve kaldırmaya zorlanacak. AB üyesi ülkelerin sorumlu denetçileri, internet sağlayıcılarını buna teşvik edecek.

Ayrıca çocukların cinsel istismarının önlenmesi, zorbalık ve yalan haberlere karşı korunması amacıyla bir Avrupa Uzmanlık Merkezi de oluşturulacak.

Komisyonun önerisi Avrupa Parlamentosu ve üye ülkelerin onayından sonra yürürlüğe girecek.

Komisyon, görüntülerin internetten kaldırılması zorunluluğu ile AB içerisinde çocuk cinsel istismarı ile mücadeleye önemli bir katkı sağlayacağına inanıyor.

Ancak Belçika’da yayımlanan De Tijd gazetesine göre, düzenlemede öngörülen, mesajların göndericiden alıcıya şifrelendiği uçtan uca şifreleme yöntemi, kişisel gizliliği ihlal edeceği endişesini de beraberinde getirdi.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.