Clubhouse verileri Çin’e mi gidiyor?

Sosyal iletişim ağı Clubhouse, güvenlik açığına yönelik raporlar nedeniyle veri koruma kurallarının gözden geçirildiğini ve bu konuyla ilgili kısa sürede güncelleme yapılacağını açıkladı.

Son günlerde popülerleşen sesli sohbet uygulaması Clubhouse ile ilgili Stanford Internet Gözlemevi tarafından hazırlanan bir rapor, uygulamanın kullanıcı verilerini Çin hükûmetinin erişmesine karşı savunmasız durumda bıraktığını gösterdi. Clubhouse, veri koruma yöntemlerini yeniden inceleyeceğini söyledi.

Reuters’ta yer alan habere göre, Stanford Üniversitesi’nde bir araştırma grubunun hazırladığı rapor, Clubhouse’a ait verilerin Çinli bir teknoloji şirketi olan Agora Inc’te tutulduğunu, bu şirketin ses kayıtlarına sahip olduğunu ve Çin hükûmetine sağlıyor olabileceğini belirtti.

Raporda uygulamada gerçekleşen bütün konuşma ve ses kayıtlarının Çin’de bulunan serverlarda saklandığı ve bütün verilerin Çin’e gönderildiği kaydedildi.

Clubhouse, yapılan araştırmaya verdiği yanıtta, uygulamayı Çin’de açmamayı seçtiklerini ancak bazı kişilerin bir şekilde uygulamayı indirdiklerini söyledi.

Clubhouse tarafından rapora yanıt olarak hazırlanan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Stanford İnternet Gözlemi’nin yardımı ile birlikte veri güvenliğimizi kuvvetlendirecek bazı alanlar keşfettik. Gelecek 72 saat içerisinde veri şifrelemesi ve Clubhouse müşterilerinin verilerinin Çinli serverlara düşmemesi için çalışmalarımızı yapacağız. Bunun yanı sıra dışarıdan çalışacağımız bir güvenlik şirketi ile bu durumu inceleyecek ve değişiklikler yaratmaya çalışacağız” açıklamasını yaptı.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.