CHP’den BTK’ya suç duyurusu! Bant daraltma yargıya taşınıyor

CHP Milletvekili Gürsel Tekin, İstiklal’de meydana gelen patlamanın ardından BTK’nın bant daraltma uygulayarak internet erişimini ağırlaştırılması hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Taksim İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırı sonrası uygulanan bant daraltma (internetin yavaşlatılması) ile ilgili yaptığı açıklamada; sosyal medyanın ‘Anayasa ve yasalara aykırı olarak’ erişime kapatıldığı belirterek, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ile sorumlu diğer kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını duyurdu.

‘YASAKLAYIP KENDİSİ KULLANIYOR’

Tekin, BTK Başkanı Karagözoğlu’nun, patlamada hayatını kaybedenler için taziye mesajını, kısıtlama getirdiği Twitter’dan yazmasına “Ülkenin en büyük şehrinin merkezinde bir patlama olmuş. İnsanların ölmüş, yaralanmış, herkes merak içinde ama toplumun buna ilişkin haber alma hakkı yok. Neden? BTK Başkanı uygun görmüyor da ondan. Ama kendisi başsağlığı mesajını Twitter’dan yayımlamayı biliyor” sözleriyle tepki gösterdi.

‘AKP’NİN SEÇİM OFİSİ GİBİ GÖREV YAPAMAZSINIZ’

CHP’li Tekin konuşmasına şöyle devam etti:

“BTK, kendilerine verilen görevi yetkisi dışında kullanarak insanların temel hak ve özgürlüklerini ellerinden aldı, Twitter’a girişi kısıtladı. Ancak BTK Başkanı başsağlığı mesajını Twitter’dan yayımladı. İlgili kişiler hakkında Türk Ceza Kanunu’nun ‘görevi kötüye kullanma’, ‘bilişim sistemlerinin işleyişini engelleme’ ve ‘haberleşmenin hukuka aykırı yollarla engellenmesi’ suçlarını düzenleyen hükümleri uyarınca cezalandırılmalarını talep edeceğiz.

Burası muz cumhuriyeti değil, Türkiye Cumhuriyeti. AKP’nin seçim ofisi gibi görev yapamazsınız. Herkes milletin haber alma hürriyetine saygı gösterecek. Bu uygulama açıkça sansürdür, hukuka ve kanuna aykırıdır.”

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.