Çabuk üşüyenler dikkat!

Soğuk ve rüzgarlı havalar artık kendini göstermeye başladı. Uzmanlar soğuk havanın genel vücut sağlığına olumsuz etkileri kadar kalp sağlığı için de birçok risk faktörüne sebep olabileceğini belirtiyor. Peki soğuk kalbi nasıl etkiliyor? Kimler daha çok risk altında? Çabuk üşüyenler korunmak için ne gibi önlemler almalı?

Central Hospital’dan Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Sinan Coşkun Turan, “Kalp sağlığı ile ilgili bu durumlar yaşlılarda ve kalp hastalığı bulunan genç insanlarda özellikle önem kazanır. Bilhassa kalp krizi, felç geçirmiş veya buna yatkın olduğu bilinen birey ve yaşlıların soğuk hava şartlarına karşı mutlaka bazı önlemler almaları gerekir.” diyor.

SAĞLIKLI KALP İÇİN KIŞ ÖNERİLERİ

Soğuk hava kalbi etkiliyor

Kış mevsiminin kalp sağlığı üzerinde birçok etkisinin olduğunu belirten Central Hospital’dan Kardiyoloji Uzmanı Dr. Sinan Coşkun Turan, “Soğuk hava, kalp ve dolaşım sisteminin vücudu ısıtması ve enerji ihtiyacını karşılaması için daha fazla çalışmasına neden olur. Ayrıca rüzgar, kar ve yağmur gibi durumlar da vücut sıcaklığını azaltan diğer faktörlerdir. Özellikle hipertansiyon ilaçları sayesinde yaz dönemi normal seyrinde olan tansiyon, kışa girerken tekrar bozulma eğilimi gösterebilir. Yine soğukla beraber harekete geçen bazı mekanizmalar kanın pıhtılaşmasına ve özellikle krize yatkın kişilerde kalp krizi ve felç riskindeki artışı da beraberinde getirebilir. Diğer yandan, soğuk havayla beraber gelişip yayılan üst solunum yolu enfeksiyonları sebebiyle kalp yetersizliği hastalarındaki bozulma da sıklıkla gözlemlenen bir durumdur. Bunların haricinde daha önceden kalp hastalığı olduğunu bilmeyen kişilerde dahi göğüs ağrıları olabilir. Tüm bu ağrılar soğuk havanın spazm etkisinden kaynaklanır.” diyor.

Yaşlılar ve genç kalp hastaları risk grubu

Kalp sağlığı ile ilgili bu durumlar yaşlılarda ve kalp hastalığı bulunan genç insanlarda özellikle önem kazanır. Bilhassa kalp krizi, felç geçirmiş veya buna yatkın olduğu bilinen birey ve yaşlıların soğuk hava şartlarına karşı mutlaka bazı önlemler almaları gerekir. Bu tarz hasta grubundaki kişilerin soğuk havada mümkün olduğunca dışarı çıkmaması gerekir. Eğer çıkılması gerekiyorsa da kalın tek bir kıyafet yerine birkaç ince kıyafet üst üste giyilmelidir. Evin sıcaklığının ise 22-23 dereceden aşağı olmayacak şekilde iyi ayarlandığından emin olunmalıdır. Ayrıca soğuk havaya karşı sıcak gıda ve içeceklerle vücut sıcaklığının desteklenmesi gerekir. Kalp sağlığında beslenmenin çok önemli bir yeri olduğundan beslenme hatalarından kaçınılması ve daha özenli davranılması şarttır.

Gribe karşı maske

Hastaların önemli bir kalp veya akciğer rahatsızlığı varsa, havalar iyice soğumadan sonbaharda grip aşısı yaptırmaları fayda sağlayabilir diyen Central Hospital’dan Kardiyoloji Uzmanı Dr. Sinan Coşkun Turan, “Özellikle grip bulaşmış kişilerle temastan özenle kaçınılmalıdır. Eğer aynı yerde bulunmak ya da çalışmak durumundalar ise ağız-burun maskesi alıp kullanmaları gerekir. Tabi bu durum hem hasta kişilerin hem de yaşlı veya kalp hastası bireylerinde uyması gereken bir kuraldır. Bunların haricinde soğuk havada özellikle çok karlı zeminde yürümek veya birikmiş karları küremek gibi zorlayıcı bedensel işlerin, riski yüksek kişilerde kalp krizini tetikleyebildiği de bilinmektedir.” dedi.

Sağlıklı kişiler de dikkat etmeli

Kalp sağlığı için alınması gereken önlemler sağlıklı kişiler için de geçerlidir. Özellikle düzenli egzersiz ve fiziksel hareketlere alışık olan kişilerin, bu tarz yararlı faaliyetleri kış şartlarında da sürdürmeleri tavsiye edilir. Düzenli olarak yapılan egzersizlerin kalp, akciğer, eklem sağlığı ve ruh sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca bu hareketler bağışıklığı artırarak kış enfeksiyonlarına karşı vücudun direncini de yükseltir.

Kışın yapılan egzersizde tempo önemli

Sağlıklı bireylerin egzersiz konusunda alışkın oldukları yüksek tempoya soğuk havalarda bir anda çıkmamaları gerektiğine de dikkat çeken Central Hospital’dan Kardiyoloji Uzmanı Dr. Sinan Coşkun Turan, “Kışın yapılan egzersizlerde temponun vücut ısındıkça yavaşça artırılmasına özen gösterilmelidir. Tok karnına egzersiz asla yapılmamalıdır. Yemekten sonra en az 2 saat geçmiş olmalıdır. Ayrıca midedeki tokluk-dolgunluk hissinin kaybolmuş olmasına da dikkat edilmelidir. Toplumumuzda genellikle mide doluyken yapılan egzersizlerin yenilen besinleri erittiği gibi yanlış bir düşünce hakimdir. Oysaki bu durum hem kalbi hem de mideyi gereğinden fazla yorar.” diyor.

Çabuk üşüyorsanız…

Egzersiz sırasında özellikle el ve ayakların, baş, boyun ve göğüs bölgesinin üşümesi, ağızdan soğuk havanın solunması gibi risk faktörleri taşıyan bireylerin daha dikkatli olmaları şarttır. Çünkü çok çabuk üşüyen ve soğuk alan kişilerin kalp damarlarında büzülme ve pıhtılaşma olabilir. Bu durum da kalp krizi riskini tetikleyebilir. Bu sebeple soğuk alan bölgelerin soğuktan korunması ve ağzın kapatılması önem taşır. Kış sporları yapmak isteyenlerin ise yüksek irtifada en az 1-2 gün geçirip vücutları ortama alıştıktan sonra bu sporlarla uğraşmaları güvenli olur.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.