Başkan Soyer Güney Afrika Büyükelçisi’ni ağırladı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Güney Afrika’nın Ankara Büyükelçisi Bertha Dipuo Letsatsi-Duba’yı makamında ağırladı. Nezaket ziyaretinde ikili ilişkilerin arttırılmasına yönelik fikir alışverişinde bulunuldu.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Güney Afrika’nın Ankara Büyükelçisi Bertha Dipuo Letsatsi- Duba’yı Kültürpark İzmir Sanat’taki makamında ağırladı. Nezaket ziyaretine Güney Afrika İzmir Fahri Başkonsolosu Tamer Taşkın da eşlik etti.
İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni ilk kez ziyaret eden Büyükelçi Bertha Dipuo Letsatsi-Duba, Başkan Tunç Soyer’e sıcak karşılamasından dolayı teşekkürlerini iletti. İzmir’in Cape Town ile kardeş kent olduğunu hatırlatan Başkan Soyer, “İlişkilerimizi arttıracak yeni kanallar bulmalıyız. Kardeş kent ilişkisini daha ileri götürmek için yapacağımız çok şey var. Ortak çalışacak alanları belirlemeliyiz” dedi.
İzmir’de Güney Afrika haftası
Büyükelçi Duba da, “Cape Town İzmir’e benziyor. Birlikte çalışarak hem iki ülke hem iki kent arasındaki ilişkilerimizi güçlendirebiliriz” diye konuştu. İzmir’de Güney Afrika haftasının yapılmasının da gündeme geldiği görüşmede Başkan Soyer, Güney Afrika Büyükelçiliği heyetini 2-11 Eylül arasında düzenlenecek İzmir Enternasyonal Fuarı ve Terra Madre’ye davet etti.
Başkan Soyer’e Mandela portresi ve kitabı
Büyükelçi Duba ziyaretin sonunda 1994’te ilk defa tüm halkın katıldığı seçimlerde devlet başkanı seçilen ve 2013 yılında yaşamını yitiren Güney Afrika’nın efsane lideri Nelson Mandela’nın portresini Başkan Soyer’e hediye etti. Heyet tarafından Mandela’nın hayatı boyunca sürdürdüğü faaliyetlerin yer aldığı kitap da Başkan Soyer’e takdim edildi. Başkan Soyer de büyükelçiye İzmir çinisi tablosu armağan etti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.