Amazon’un patronu Jeff Bezos uzayda kadın devrimi yapacak

Dünyanın en zengin insanlarından biri olan Amazon’un patronu Jeff Bezos’un Blue Origin ile tamamı kadınlardan oluşan bir mürettebatı uzaya göndermeyi planlıyor. Göreve, aynı zamanda Bezos’un kız arkadaşı olan eğitimli helikopter pilotu Lauren Sanchez liderlik edebilir.

Jeff Bezos’un şirketi Blue Origin’in muhtemelen gelecek yılın başlarında, tamamı kadınlardan oluşan bir mürettabatla uzayın sınırına fırlatma yapmayı planladığı bildiriliyor. Emmy ödüllü medya mensubu ve aynı zamanda Bezos’un kız arkadaşı olan eğitimli helikopter pilotu Lauren Sanchez, çarşamba günü The Wall Street Journal’a verdiği röportajda devam eden planın ayrıntılarını açıkladı.

Diğer mürettebat üyelerinin isimleri belirsizliğini korurken, Sanchez bu kişilerin ‘dünyada fark yaratan, etki sahibi ve iletecek bir mesajı bulunan kadınlar’ olacağını söyledi. Blue Origin’in, bugüne kadar 6 başarılı mürettebatlı yörünge altı uçuş görevi gerçekleştiren New Shepard yörünge altı uzay aracındaki 6 kişilik mürettebata, Sanchez’in liderlik etmesinin beklendiği bildiriliyor.

Daha önceki Blue Origin uçuşlarından birinde Bezos, kardeşi Mark ve havacılık alanının öncülerinden Wally Funk da dahil üç kişiyle birlikte uzayın sınırına gitmişti. Sonraki mürettabatlı görevdeyse Uzay Yolu (Star Trek) oyuncusu William Shatner da uzaya uçmuştu. Bir diğer fırlatmada da başka kişilerle beraber NFL oyuncusu Michael Strahan yer almıştı. Sanchez bu yaklaşan görevde, Bezos’un mürettebatın bir parçası olmayabileceğini söyledi. The Wall Street Journal’a verdiği röportajda Sanchez “Onu zapt etmem gerekecek. “Hepimizi kenardan izleyerek destekleyecek” derken, “çok heyecanlı” ve “biraz gergin” hissettiğini de sözlerine ekledi. Uzayın sınırına yapılan keyfi uçuşların yanı sıra Blue Origin bilimsel ekipmanlar kullanarak birkaç NASA görevi de gerçekleştirmişti.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.