ABD, Rusya ile müzakere etmeyecek

ABD’nin, İran nükleer anlaşmasını kurtarmak için Rusya ile müzakere etmeyeceği, Rusya’nın dahil olmadığı alternatif bir anlaşmaya varmanın yollarını arayacağı bildirildi.

Wall Street Journal gazetesine konuşan üst düzey bir Dışişleri yetkilisi, ABD’nin İran nükleer anlaşmasını kurtarmak için Rusya’nın Ukrayna taleplerine boyun eğmeyeceğini yazdı. Haberde Rusya, İran’la gelecekte ticaretini azaltabilecek Ukrayna ile ilgili yaptırımlardan muaf tutulma yönünde yazılı güvence talebinden geri adım atmazsa, Biden yönetiminin gelecek hafta anlaşmaya alternatifler aramaya başlayacağına işaret edildi.

ABD’li üst düzey yetkili, İran nükleer anlaşmasının sınırlarının dışına çıkılmayacağını belirterek, anlaşmada muafiyete hiçbir şekilde yer verilmeyeceğini kaydetti. ABD ve İran’ın anlaşmaya yakın olduğu ancak geçen cuma Viyana’daki görüşmelerin Rusya’nın talebi nedeniyle kesintiye uğradığı ve anlaşmayı geciktirdiği ifade edildi.

Avrupalı yetkililerin Rusya’nın olmadığı bir İran nükleer anlaşmasına sıcak baktığı ifade edilen haberde, İran’ın Rusya’nın olmadığı alternatif bir anlaşmayı müzakere edip etmeyeceğinin ve Rusya ile yakınlaşan Çin’in alternatif bir anlaşmaya katılıp katılmayacağının belirsizliğini koruduğu kaydedildi.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.