11 yaşındaki Yusuf Shah, IQ testinde rekor kırdı! Einstein ve Hawking’i geride bıraktı

İngiltere’nin Leeds kentinde yaşayan 11 yaşındaki Yusuf Şah, 18 yaş altı Mensa zeka testinde en yüksek puan alarak tüm yaş gruplarının birincisi oldu. Yusuf, İngiliz fizikçi Stephen Hawking’i ve Alman bilim insanı Albert Einstein’ı geride bıraktı.

İngiltere’nin Leeds kentinde yaşayan 11 yaşındaki Yusuf Şah, 18 yaş altı Mensa zeka testinde en yüksek puanı aldı. 162 puanla tüm yaş gruplarının birincisi olan Yusuf, İngiliz fizikçi Stephen Hawking’i geride bıraktı.

İngiliz Daily Mirror gazetesi Yusuf’un tüm zamanların en büyük dahilerinden biri olarak kabul edilen ve bu teste resmen girmediği belirtilen Alman bilim insanı Albert Einstein’ı da geçmiş olabileceğini yazdı.

“İLK YÜZDE 2’LİK DİLİMDE OLUP OLMADIĞIMI GÖRMEK İSTEDİM”
Başarısını ailesiyle bir yemekte kutlayan Yusuf, teste okul arkadaşlarının teşvikiyle girdiğini belirterek, “Sertifikam olmasına çok seviniyorum. Okuldaki herkes çok zeki olduğumu düşünüyor. Ben de bu testi yapanlar arasında ilk yüzde 2’lik dilimde olup olmadığımı görmek istedim” dedi.

Cambridge ya da Oxford Üniversitesi’nde matematik okumak istediğini anlatan Yusuf, boş zamanlarında sudoku ya da zeka küpü çözdüğünü söylüyor.

Yusuf’un annesi Sana Şah, tüm ailenin oğullarıyla gurur duyduğunu belirterek “Yusuf ailede Mensa testine giren ilk kişi. Test merkezindeki yetişkinlerden korkabilir diye düşündüm ama başardı. Fakat oğlumu testten sonra ‘Baban hâlâ daha zeki’ diye uyardım” diyor.

Yusuf’un babası İrfan Şah ise teste hazırlık sürecinin biraz zor olduğunu ama özel bir şey yapmadıklarını söyledi.

Aile, Yusuf’un sekiz yaşındaki kardeşinin de biraz büyüyünce Mensa testine gireceğini belirtiyor.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.