Yelda Kırçuval’ın çok tartışılan “Adapsız Kadınlar Hayasız Erkekler” kitabı çıktı

ZENGİN HAYATLARIN GAZETELERE DÜŞMEYEN 3. SAYFA HABERLERİ!

İletişim uzmanı, televizyoncu ve eğitmen Yelda Kırçuval’ın “Adapsız Kadınlar Hayasız Erkekler” adlı ilk kitabı Destek Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı. Dijital çağın kadın erkek ilişkilerine ayna tutan kitap 100 vaka arasından seçilen 5 gerçek hikayeden oluşuyor.

Çağımızın değişen fiziksel ve duygusal koşullarına göre giderek şekil ve anlam değiştiren kadın erkek ilişkilerini, yaşanmış ilginç öykülerle ve psikolojik testlerle sorgulayan Yelda Kırçuval, “bu kitap yeryüzündeki son gerçek aşkı kurtarabilmek için denize fırlatılmış bir can simididir” diyor. Kırçuval, dijital çağın aşıklarını ameliyat masasına yatırarak neşteri derine vuruyor. Ünlü televizyoncunun kapitalist dünyanın getirdiği korkular, dijital çağ insanının abartılı eylemlerindeki anlam arayışı, öfke ve korkuyu yeniden yapılandırma gibi konulara değinerek okuyucunun kendini tanımasına ışık tutacak rehber niteliğinde bir kitabı herkesin beğenisine sunuyor.

yeldakircuval3

Kırçuval’ın zengin hayatların gazetelere düşmeyen 3. sayfa haberlerini anlattığı kitabında kahramanların dudak uçuklatıcı öyküleri gerçek isimler gizlenerek yazıldı. Sevgilisini elinde tutabilmek için peşine dedektif takma, intihara kalkışma ve saplantılı takiplerde bulunma gibi yollara başvuran Damla’dan, hayatının aşkı sandığı kişi tarafından hırsızlık darp ve iki kişinin tecavüzüne uğrayan reklam ajansı sahibi Azra’ya, zengin bir işadamının maddi konumundan yararlanan figüran Irmak’tan, 16 yaşındaki kızını erkek arkadaşıyla yakalayan Sibel’e ve servetini geri kazanmak için seviştiği adamları kameraya kaydedip ana haber bültenlerinde yer alan Sevim’e dek ‘Adapsız Kadınlar, Hayasız Erkekler’i tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren kitap gerçek kahramanlarıyla da okuyucunun sınırlarını zorlayacak.

yeldakircuval1

‘PARA İNSANI ADAPSIZLAŞTIRIR’

Yelda Kırçuval, 2 senedir üzerinde çalıştığı ‘Adapsız Kadınlar Hayasız Erkekler’ hakkında ‘Her insanda adapsızlık vardır. Önemli olan onun sınırı. Ben bu kitapta kendine ve çevresine ultra zarar verenleri yazdım, yoksa hepimiz adapsızız’ dedi. Kırçuval ‘Mesleğimi yaparken bu adapsızlıklar beni rahatsız etmeye başladı, hatta işimi de engelleme noktasına getirdi. Bunun sıradanlaşması, medyanın bunu tetiklemesini kabullenemedim. Ve bunca yıllık araştırmalarım sonucu şunu anladım ki ‘Para insanı adapsızlaştırır. Aptallar ve saflar olduğu sürece de hayasızlık her daim olur’ açıklamasında bulundu.

yeldakircuval

“Ne Leyla Memnu’nu çıkarsız seviyor artık ne de Mecnun Leyla’sını beğeniyor. Çünkü artık beklentiler yüksek. Çok seven değil stratejisi olan kazanıyor. Yazık ki bu yolda kadınlar artık daha adapsız, erkeklerse daha hayasız davranabiliyorlar. Kadınlar neyi neden yaptığını, erkeklerse neyi neden yapmadığını unuttu. Çünkü zihinler dijital çağa formatlı ve bu gidişat kapıda bekleyen büyük mutsuzluklara, anlam arayışı ve boşluk travmasına doğru yol alıyor” diyen yazar Kırçuval, marka düşkünlüğünden dövme tutkusuna kadar pek çok davranış biçiminin altında yatan psikolojik kodları açıklıyor.

yeldakircuval2

Arka Kapak;

Leyla bir süredir depresyonda… Mecnun’a verecek ömrü yok artık. Çünkü

Mecnun da “Siz onu bir de benim gözümden görün” diyecek kadar beğenmiyor

Leyla’yı… “Senin için ölürüm”lerin yerini “sana tırnağımı bile vermem”ler aldı

çoktan. Çünkü devir değişti artık. E tabii Leyla da değişti, Mecnun da.

Adapsız Kadınlar Hayâsız Erkekler tam da bu hakikatin üzerine basıyor var

gücüyle. Biraz acıtıyor belki ama kadın erkek ilişkilerinin neden değiştiğiyle ve

giderek neye dönüştüğüyle cesurca yüzleştiriyor zamane kadınlarıyla zamane

adamlarını.

Duygular yerini korkulara ve gelecek kaygısına bıraktığından beri sancılı

ilişkiler… Kimse yanında uyuyan insana güvenmiyor. “Ya bir sabah uyandığımda

yanımda olmazsa!”

Dijital çağ, sadece arkadaşları, dostları, tanışıkları değil kadın ve erkeği de

uzaklaştırdı birbirinden. Açılan mesafelerin boşluğunu ne pazar alışverişleri

dolduruyor ne depresyon hapları… Bu öyle büyük ve geniş bir duygusal boşluk ki

huzur, güven ve aşkla doldurmayı başaramadığında yerini korku, kaygı ve

anksiyete alıyor. Çünkü zihin boşluk kabul etmez. Açılan her alanı bir duyguyla

muhakkak doldurur.

Dijital çağın ruhunda açtığı duygusal boşlukları kahveyle, alışverişle,

antidepresanla, makyajla, dövmeyle, ayakkabıyla anlamlandırmaya çalışıyorsun

ya yapma! Çünkü tehlike sandığından da büyük.

Kadınların adapsızlığı, erkeklerin hayâsızlığı ilişkileri amansız bir güç savaşına

çoktan çevirdi bile. İyi olan değil, duygularını tanıyıp ilişkisini yönetebilenler

kazanacak yalnızca.

Bu kitap yeryüzündeki son aşkı kurtarabilmek için denize fırlatılmış bir can

simidi sadece…

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.