TKP’den 15-16 Haziran açıklaması

Türkiye Komünist Partisi 15-16 Haziran Büyük İşçi Ayaklanması’nın 52. yıldönümünde “Gücümüz Birliğimizden Gelir! Ayağa Kalk!” başlığıyla bir açıklama yayımladı.

15-16 Haziran’ın tarihsel anlamından söz edilen açıklamada, bugün emekçilerin çok daha derin bir işsizlik, yoksulluk, açlıkla karşı karşıya olduğu ifade ediliyor ve bütün bunlara karşı ayağa kalkma çağrısı yapılıyor.

TKP tarafından yapılan açıklama şöyle:

Türkiye’de işçi sınıfının patronlara verdiği en büyük yanıtın adıdır 15-16 Haziran Büyük İşçi Kalkışması.

Patronlar ve onların siyasi temsilcileri 1970 yılında işçi sınıfının haklarına ve örgütlülüğüne saldırıya geçtiğinde işçiler güçlü bir karşılık verdi. Meclise gelen yasa tasarısına karşı işçiler Kocaeli ve İstanbul’da fabrikalardan çıkarak şehir merkezlerini doldurdu.

İşçi sınıfının örgütlülüğünün adım adım büyüdüğü, haklar kazandığı bu dönemde düzenin bütün güçlerinin amacı işçi sınıfını durdurmaktı.

1970 yılında 150 bin işçi iş yerlerinden yürüyüşe geçtiğinde patronlar ülkeyi terk etmek zorunda kalmıştı. 15-16 Haziran Büyük İşçi Kalkışması sadece işçi sınıfının değil en çok patronların hafızasında iz bıraktı. İşçi sınıfı vardı ve bir araya geldiğinde bu yağma düzenini sarsan bir güçtü.

Bu düzen sömürüden, açlıktan başka bir şey vadetmiyor

Bugün büyük kalkışmanın üzerinden 52 yıl geçti. Aradan geçen 52 yıldan sonra emekçiler daha derin bir yoksulluk ve açlıkla karşı karşıya. Patronlar geçtiğimiz bir yılda kârlarını artırmaya devam ederken işçilerin aldığı maaşlar elektriği, suyu, gazı, kirayı karşılayamaz hale geldi, toplumsal eşitsizlik katlanılamaz bir hal aldı. Bu düzen işçi sınıfına savaşlardan, yerinden yurdundan sürülerek gurbette sömürülmekten, açlıktan, ölmekten başka bir şey vadetmiyor.

İşçi sınıfı büyüyor. Bugün sadece fabrikalarda değil, motor üzerinde, ofislerde, okullarda, hastanelerde, inşaatlarda, tekstil atölyelerinde çalışan işçiler arasında düzene karşı öfke artıyor. Ve bugün de işçiler yoksulluğa, düşük ücretlere, artan eşitsizliğe karşı sesini yükseltiyor.

Kadınlar, gençler, emekliler, milyonlarca işsiz arasında eşit, özgür ve refah içinde bir ülkede yaşama özlemi büyüyor. Emperyalist ülkelerin, uluslararası tekellerin, yerli ve yabancı patronların azgın çıkarlarının değil, eşitlik ve özgürlüğün hüküm süreceği Türkiye’nin özlemi…

İşçi sınıfı bu düzeni değiştirecek; eşit, özgür bir ülkeyi, emekçilerin ülkesini kuracak.

15-16 Haziran 1970, Türkiye’de işçiler ayağa kalktığında neler yapabileceğini gösterdi. Şimdi eşitlik ve özgürlüğün hüküm süreceği Türkiye’nin işçilerin elleri üzerinde kurulacağını gösterme zamanıdır.

Eşitlik ve özgürlük işçilerle gelecek!

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.