Tam 7,5 milyar yıl öncesine ait Dünyanın en eski maddesi bulundu!

ABD ve İsviçre’den bir grup bilim insanı, 1960’ların sonunda Avustralya’ya düşen bir gök taşında buldukları yıldız tozunun 7,5 milyar yıl öncesine ait olduğunu tespit etti.

ABD ve İsviçre’den bir grup bilim insanı, Avustralya’ya 1969 yılında düşen Murchison meteorunun bir bölümünde yer alan güneş öncesi parçacıkları inceledi ve elde ettikleri sonuçları akademik bir makale olarak yayınladı.

blank
1969 yılında düşen Murchison meteoru

Makalenin başyazarı Chicago Üniversitesi’nden Doç. Dr. Philipp Heck, inceledikleri parçacıkları “yıldızlardan gelen katı numuneler ve gerçek yıldız tozu” olarak nitelendirdi. Makaleye göre en eski toz parçacıkları, Güneş Sistemi ortaya çıkmadan çok önce yıldızlarda oluştu. Yıldızlar öldüğünde, onu oluşturan parçacıklar da patlamayla uzay boşluğuna yayıldı. “Güneş öncesi parçacık” olarak nitelendirilen bu tozlar, yeni yıldız, gezegen, uydu ve gök taşlarının oluşumunun bir parçası haline geldi.

blank
8 mikrometre uzunluğunda bir güneş öncesi parçacığın görüntüsü

“MACUNA BENZER BİR ŞEY ORTAYA ÇIKTI”

Makaleye imza atan bir diğer bilim insanı Jennika Greer, yaptıkları çalışmaya gök taşının üzerindeki parçaları toza çevirerek başladıklarını söyledi. Greer, “Tüm parçalar ayrıştırıldıktan sonra ortaya sert yapısı olan, macuna benzer bir şey çıktı. Çürümüş fıstık ezmesi gibi kokuyordu” dedi.

O MADDEYİ ASİTTE ERİTTİLER

Bilim insanları daha sonra bu macunumsu maddeyi asitte eritti ve geriye sadece yıldız tozu kaldı. Doç. Dr. Heck yaptıkları işlemi “iğneyi bulmak için samanlığı yakmak” olarak tanımladı.

7,5 MİLYAR YIL ÖNCESİNE AİT OLDUĞU TESPİT EDİLDİ

Bilim insanları, buldukları yıldız tozunun yaşını tespit etmek için uzay boşluğunda ne kadar uzun süre kozmik ışınlara maruz kaldığını incelemeye başladı. Böylece, bilim insanları buldukları yıldız tozunun üzerindeki elementleri inceleyerek, yaşının 7,5 milyar yıl olduğunu tespit etti.

ŞİMDİYE KADARKİLER 4,6 İLE 4,9 MİLYAR YIL ARALIĞINDA ÇIKIYORDU

Bugüne kadar bulunan bu tarz parçacıkların yaşı genellikle 4,6 ile 4,9 milyar yıl aralığında çıkıyordu. Güneş, 4,6 milyar; Yerküre de 4,5 milyar yıl önce oluştu.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.