Serdar Ortaç’ın kredi borcunu erteleyen Ziraat Bankası, çiftçilerin evlerini hacizle satmaya başladı

Ziraat Bankası’ndan tarım destek kredisi alan çiftçilerin tarlaları, ödeyemedikleri borçları nedeniyle ihaleyle satışa çıkarıldı. Bankanın sitesinde ihaleye çıkarılan tarlaların sayısı binleri bulurken, tarla fiyatları 5 bin liradan başlayarak 1 milyon liraya kadar çıkabiliyor. Şarkıcı Serdar Ortaç’ın Geçen hafta verdiği bir röportajda, ünlü olduğu için kredi borcunun ertelendiğini açıklamaları akıllara geldi.

Sakarya Kaynarca ilçesi Güven köyünde çiftçilik yaparak geçimini sağlayan Mehmet Bayrak, Ziraat Bankası’ndan kullandığı krediyi ödeyemeyince, banka icra yoluyla evini sattı. Bayrak’ın 23 Aralık 2020’de satılığa çıkarılan evinin 197 bin liradan ihalesi açıldı, 104 bin liradan satışı gerçekleştirildi. Bayrak aynı zamanda Tarım Kredi Kooperatifi’ne de borçlu. Bu borcu nedeniyle traktörü de hacizlik olan çiftçi aracını ormanda sakladığını söyleyerek şöyle konuştu:

“HACİZLİ TRAKTÖRÜMÜ ORMANDA SAKLIYORUM”

“Ziraat Bankası’ndan kullanmış olduğum krediyi ödeyemedim. Banka evimi icra yoluyla satmıştır. Evime 197 bin lira değer biçilip 104 bin liradan satılmıştır. Satış bittikten sonra Ziraat Bankası müdürü beni arayarak, ’20 bin lira para getir sana yapılandırma yapacağım’ dedi. Ben gittim sağdan soldan borç para buldum. Tefeciden para aldım, gittim yatırdım. İki üç gün sonra müdür bey beni aradı. ‘Yapılandırma olmuyor, paranın tamamını getir’ dedi.

Şu anda benim bu parayı bulma şansım yok. Evim gitti, bizi sokağa atmaları an meselesi. Evde 7 kişi kalıyoruz. Aynı zamanda Tarım Kredi’den dolayı da büyük sıkıntı yaşıyoruz. Ona da borcumu ödeyemedim. Traktörümün yakalaması var. Traktörümün garajda olması gerekirken, ormanda saklıyorum. Üç kefilim var. Onlarla da aramda çok büyük sıkıntılar oluyor. Adamlarla birbirimizi vurma noktasına geldik.”

“ÜRETMEZSEM NE YİYİP NE İÇECEĞİM?”

Son yıllarda gübre fiyatlarına gelen zamlardan dolayı iki yıldır gübre de alamadığını söyleyen Bayrak, “Bu sene 20 dönüm buğday ektim. Tohumunu, mazotunu veresiye aldım. Bugün gübre almaya gittim. En düşük gübrenin tonu 2 bin lira. Ben üretmezsem ne yiyip ne içeceğim. Bugün yarın Ziraat Bankası bizi sokağa atar. Sayın Cumhurbaşkanım, faizler yüksek olduğundan dolayı biz borçlarımızı ödeyemez duruma geldik” dedi.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.