‘Organ bağışlayın, hayat kurtarın’

3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası dolayısıyla açıklamada bulunan Uzm. Dr. Gökhan Peker, organ nakli bekleyen hasta sayısının 26 bini geçtiğini hatırlatarak, “Organ bağışlayın, hayat kurtarın” çağrısı yaptı.

Denizli Özel Egekent Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Gökhan Peker, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, ülkede organ nakli sayılarının yeterli seviyede olmadığını bildirerek vatandaşları bilinçli olmaya davet etti.

Uzm. Dr. Peker, Türkiye’de organ nakli bekleyen hasta sayısının 26 bini geçtiğini fakat bağışların hala yetersiz kaldığını vurgulayarak, “Hastalar, böbrek, kalp ya da karaciğer nakliyle hayata yeniden tutunacağı günü bekliyor. Organ nakli yapılamadığı için birçok kişi hayata veda ediyor” dedi.

KİMLER ORGAN BAĞIŞI YAPABİLİR?

Peker, Sağlık Bakanlığı’nın koordinasyon ve denetiminde organ dağıtımının en adaletli ve şeffaf biçimde yapıldığını bildirdi. Organ bağışı yapmak isteyenlerin, il sağlık müdürlükleri, hastaneler, organ nakli yapan merkezler ve aile hekimliklerine başvurarak detaylı bilgi alabileceklerini anlatan Peker, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Organ bağışı yapmak isteyen kişiler, belirtilen yerlere başvurarak, iki tanık huzurunda bir belge imzalayıp organ bağışı kartına sahip olurlar. Organ bağışı kartını alan kişinin, bağış kartını her zaman üzerinde taşıması gerekmektedir. 18 yaş ve üzeri akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışı yapabilir ve organ bağışı kartı sahibi olabilir.”

‘İNSANLARIN HAYATLARINA DOKUNUN’

İnsanları özellikle organ bağışı haftasında duyarlı olmaya davet eden Peker, “Sizler de bağışçı olun. Organlarınızı bağışladığınızı ailenizle paylaşın. Hayati önem taşıyan bir konuda sorumluluk alın ve bir hayat kurtarın” şeklinde konuştu.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.