Monalisa’nın sırrı ‘yumurta sarısı’ çıktı

Yapılan yeni bir araştırmada Leonardo da Vinci, Sandro Botticelli ve Rembrandt gibi meşhur sanatçıların tablolarını yaparken kullandığı gizli içeriğin yumurta sarısı olduğu ortaya çıktı.

Leonardo da Vinci, Sandro Botticelli ve Rembrandt gibi klasik dönem sanatçılarının tablolarını inceleyen bilim insanları oldukça ilginç sonuçlara ulaştı. Nature Communications adlı bilimsel dergide yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, yağlı boya ile yapılan tablolarda bazı türde proteinlere rastlandı. Rönesans döneminde etkili olan sanatçılarından, özellikle ‘yumurta sarısını’ bilinçli bir şekilde kullandığı ortaya çıktı.

CNN’in haberine göre çalışmada yer alan yazar Ophélie Ranquet, “Sanatçılarının boyaları nasıl elde ettiğine dair elimizde çok az bilgi vardı ve bu anlamda derin bir bilimsel çalışma yapılmamıştı. Yapılan yeni araştırmalara göre, boyaya ilave edilen az miktardaki yumurta akı ile inanılmaz işler başarabilirsiniz” dedi.

Yumurta sarısının, sanat eserini hem estetik açısından etkilediği hem de zamana karşı direnmesinde büyük rol oynadığı ortaya çıktı. Yağlı boya her ne kadar renk geçişleri ve renklerin yoğunluğu için başarılı olsa da yağlı boya ile yapılan tablolar ışığa maruz kaldığında zarar görebiliyor. Yumurta sarısı içinde bulunan antioksidanlar sayesinde tablonun eskimesini ve oksitlenmesini geciktirdiği biliniyor.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.