Milliyet Arkeoloji Dergisi Efsaneden Gerçeğe Troya’nın İzinde

Kültürel mirasın tanınması ve koruma bilincinin sağlanması amacıyla her ay okurlarıyla buluşan Milliyet Arkeoloji Dergisi yeni sayısında Homeros’tan bugüne Troya’yı, Edirne’nin çok kültürlü tarihinin sembollerinden biri olan gömüt taşlarını, Artemis Tapınağı’nın ay ışığında aydınlanan altın kaplı heykelini ve daha birçok konuyu mercek altına alıyor.

Tarih meraklılarının heyecanla beklediği Milliyet Arkeoloji Dergisi’nin 22 Mayıs Pazar günü yayımlanacak 14. sayısında ilk rota, Çanakkale’de bulunan dünyaca ünlü Troya Müzesi. Ziyaretçilerini tarihi hikâyeler ile karşılayan müze, Troya’nın katmanlarından on ayrı kentin buluntularını saklıyor. Homeros’un İlyada Destanı ile tarihe geçen bölge, pek çok efsaneye ev sahipliği yapıyor.

Teos Antik Kenti’nden Çanakkale’de restore edilen Bigalı Kalesi’ne bir zaman yolculuğuna çıkaran derginin sayfalarında Magnesia’daki Artemis Tapınağı da tarih meraklılarıyla buluşuyor. Hermogenes’in tapınaktaki altın kaplı heykelin yılın belli dönemlerinde dolunayın ışığıyla aydınlanmasını sağlayarak büyülü bir atmosfer yaratan mimari dehası kapsamlı bir yazıyla inceleniyor.

Bir sonraki durak ise Osmanlı’nın soyut heykelleri olan gömüt taşlarının nadide örneklerinin bulunduğu Edirne oluyor. Şehrin çok kültürlü tarihinin sembollerinden biri olarak görülen 500 gömüt taşını inceleyen Cem Altınel, gömüt taşı felsefesini anlatıyor.

Milliyet Arkeoloji Kulübü üyelerinin yazılarına da yer veren dergi Türkiye’nin farklı bölgelerinde bulunan müzeler, ören yerleri ve arkeolojideki güncel gelişmelerden haberler vermeye devam ediyor.

Milliyet Gazetesi ile birlikte bayilerden ücretsiz olarak ulaşılan Milliyet Arkeoloji Dergisi’ne, Getir, Turkcell Dergilik ve dijital platformlardan da erişilebiliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.