Metroda ‘Penisli Koltuk’ şoku

Toplu taşımadaki tacizlere dikkat çekmek için ilginç bir uygulama hayata geçirildi.

Meksika’nın başkenti Meksiko’daki metro kabinlere yalnızca erkekler için bir koltuk eklendi. Koltukğa, “çıplak bir göğüs, meme uçları ve penis”ten oluşan bir erkek imajı yerleştirildi.

İngiliz The Mirror gazetesinin haberine göre; bu sosyal deney, erkeklerin ulaşım araçlarında tacize uğrayan kadınların hissettiklerini anlamalarını sağlamayı amaçlıyor. Epey ses getiren uygulama, şaşkınlık yaratırken, bazı yolcuları fazlasıyla rahatsız etti.

Koltuğun üstünde “erkeklere özel” yazarken, zemine de şu uyarı eklendi: “Buraya oturmak nahoş fakat kadınların her gün yaşadığı cinsel şiddetle kıyaslanamaz.”

Kampanyayla ilgili sosyal medyada üzerinden paylaşımlar yapılınca, proje internette hızla yayıldı.

Farkındalık kampanyasına koltuğa oturmak isteyen ancak rahatsızlık verdiği için oturamayan şaşkın yolcuları yansıtan bir video da eşlik ediyor.

https://www.youtube.com/watch?v=7RWWLbg8tuE

Ve video şu mesajla sona eriyor: “Meksiko’daki 10 kadından 9’u bir çeşit cinsel şiddetin kurbanı.”

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.