Mesleki eğitimde 74 patent seri üretime geçiyor

Meslek liseleri, yerli ve millî üretimdeki yerini bir adım daha ileriye taşıdı. Mesleki ve teknik eğitim kurumlarında fikrî ve sınai mülkiyet bilincinin oluşturulması, özgün ürün, proje ve tasarımların tescil edilerek ticarileşmesine yönelik gerçekleştirilen çalışmalarda yeni bir aşamaya gelindi.

ANKARA (İGFA) – Türkiye genelinde 2021 yılında mesleki ve teknik eğitim kurumları tarafından 470 patent, faydalı model, tasarım ve marka başvurusu yapılmışken 2022 yılının ilk beş ayında 1.490 ürün ile başvurularda geçen yılın tüm aylarına göre 3 kattan fazla artış sağlandı.

Mesleki ve teknik eğitim kurumları tarafından üretilen tescilli ürünlerden 1’i patent, 3’ü tasarım ve 70’i marka olmak üzere 74’ü, talepte bulunan firmalarca satın alındı.

Mesleki eğitim kurumları, tescilli yerli ve millî ürünlerini satın alan firmalar için seri üretime geçmeye hazırlanıyor.

Mesleki eğitimin firmalarca talep edilerek ticarileşen ilk patentli ürünü Erzincan Mesleki Eğitim Merkezi tarafından üretilen ” Demir Boru Kelepçelerini Duvara Sabitleme Aparatı” oldu.

Bu dönemde mesleki ve teknik eğitimde fikrî mülkiyet çalışmalarına ağırlık verdiklerini belirten Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yeni açılımlarla yeniden Türkiye’nin umudu hâline gelen mesleki eğitime yapılan yatırımların ülke ekonomisine böylesine güzel geri dönüşü olmasının kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi. Bakan Özer, tescili alınann 475 üründen 74’ü firmalarca satın alındığını kaydederek, “Ürünlerin seri üretimi yapılarak ekonomide yerini almasının yanı sıra bu satışlardan elde edilen gelir de mesleki eğitim kurumlarımıza katkı sağlayacak” dedi.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.