Kotex tüm kadınların 28 Mayıs Dünya Regl ve Hijyen Günü’nü kutluyor

Kotex, milyonlarca kadın ve kız çocuğunu etkileyen regl hijyeni ve eğitimi konusuna dikkat çekmek için WASH United tarafından küresel farkındalık programı olarak başlatılan 28 Mayıs Dünya Regl ve Hijyen Günü’nü kutluyor ve İsterse Yapar hareketi ile destekliyor.

Kadınlarla ilgili her türlü tabunun karşısında duran Kotex, 28 Mayıs günü Dünya Regl ve Hijyen Günü’nü çekinmeden söylüyor, tüm kadınları hep birlikte kutlamaya davet ediyor. Dünya Regl ve Hijyen Günü, dünya çapında regl olan bütün bireylere fayda sağlamak ve bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla, 2014 yılında Almanya merkezli WASH United sivil toplum kuruluşu tarafından başlatıldı. Dünyadaki herkesin regl hijyen ürünlerine rahatlıkla ulaşabilmesi ve regl konusundaki tabu kültürünün ortadan kalkmasının hedeflendiği bu programla her yaş grubundaki regl olan bireylerin regl hijyeni konusunda bilinçlendirilmesi de amaçlanıyor.

Neden 28 Mayıs?

Kadınları regli çekinmeden söylemeye, regl hijyeni ürünlerini saklamamaya, reglden utanmamaya çağıran bugünün tarihi regl döngüsü ve süresiyle bağlantılı olarak belirlendi. Kadınların ortalama genel regl döngüsünün 28 gün kabul edilmesi ve regl günlerinin genelde 5 gün sürmesi sebebiyle Dünya Regl ve Hijyen Günü 28 Mayıs olarak ilan edildi.

Kotex markasının bağlı bulunduğu Kimberly Clark Türkiye, Orta Asya ve Kafkasya Pazarlama Direktörü Orjin İbar, “Kotex olarak 28 Mayıs Dünya Regl ve Hijyen Günü’nde reglin utanmadan ifade edilmesi ve regl hijyen ürünlerinin herkes için olması gerektiği konularına dikkat çekiyoruz. Hayatımızın büyük bir parçası olan ve bizi yakından etkileyen bu dönem hakkında rahatça konuşabilmeliyiz. 2022 yılında olmamıza rağmen hala regl hakkında konuşmak pek çok kültürde bir tabu. İşte tüm bu engelleri aşarak regli kutlamaya geldik. Reglin utanılacak bir şey değil aksine bedenin bir fonksiyonu olduğunu vurgulamak istedik. WASH United iş birliği ile yürüttüğümüz İsterse Yapar hareketi ile de bugünü ve kadınların diğer tüm günlerini destekleyerek yanlarında olmaya devam ediyoruz” dedi.

Kızlar Sahada ile Futbolcu Gelişim Programı devam ediyor

Bundan iki yıl önce futbol üzerinden toplumsal bir farkındalık yaratabilmek adına Kızlar Sahada ile futbolcu gelişim programını da hayata geçiren marka, kısa süre içerisinde toplamda 400’ün üzerinde sporcuya eğitim desteği, 15 sporcuya burs sağladı. Kotex, sporcuları fiziki gelişimlerini değil aynı zamanda sosyal ve mental anlamda da desteklerken, bütün kariyer yolculuklarını planlamalarında yanlarında olmayı hedefliyor.

İsterse Yapar hareketi regli tabu olmaktan çıkarıyor

Bundan 100 yıl önce regl olsalar da çalışmak durumunda kalan hemşireler tarafından yaratılan ve onların dayanma gücünden ilham alan Kotex, kadınların önümüzdeki 100 yıl boyunca ilerlemesini sağlamaya yardımcı olmak için WASH United iş birliği ile bir de İsterse Yapar hareketini başlattı. Kotex İsterse Yapar hareketi tüm bu engeller ve endişelerle mücadele ediyor, okullarda ve topluluklarda regl eğitimi vererek ve kadınların eşit fırsatlar elde etmelerine katkıda bulunarak onları sonuna kadar destekliyor. Çünkü hiçbir engel ve endişe kadınların gelişiminin önüne geçmemeli. Hareketten gelen bilgilere göre dünyada 800 milyondan fazla kadın ve kız çocuğu her gün regl oluyor fakat 500 milyonunun regl hijyen ürünlerine erişimi yok. Pek çok ülkede, eğitimsizlik yüzünden, kız çocuklarının yarısı ilk kez regl olduklarında bunun ne olduğunu bile bilmiyorlar. Hatta en gelişmiş ülkelerde bile regl hala bir tabu, hala utanç kaynağı olarak görülüyor. İsterse Yapar hareketi tüm bunlarla mücadelesini sürdürüyor.

Kotex ve WASH United sosyal medya içeriklerinde de “regle regl de!”, “regl ürünlerini gizleme!”, “reglin hakkında konuş!” diyerek kullanıcıları regl konusundaki utançla savaşmaya davet ediyor. Hareket “Kendi regl bilekliğini oluştur ve regl utancıyla savaş!” diyerek regl olmayı bir bileklik aracılığıyla da sembole dönüştürüyor. Her bileklik regl döngüsünün uzunluğunu temsil eden 28 boncuktan oluşuyor ve beş kırmızı boncuk bir regl döneminin ortalama uzunluğunu temsil ediyor. Dijital bir bileklik yapılarak sosyal medyada paylaşabildiği gibi gerçek bir bileklik ile reglin saklanması gereken bir şey olmadığı herkese gösterilebiliyor. Bileklik regl utancının bitmesine yardımcı olurken sadece bir gün değil her gün takılarak regl olmayı olumluyor.

Herkese eğitim sunuluyor

Eğitici yazılarla sadece genç kızlar için değil erkek çocukları ve aileler için de eğitim sunuluyor. “Regl dönemlerinde rahat hisset ve rahatça konuş. Eğer bilir ve iyi anlarsan korkulacak bir şey olmadığını görürsün. En basit şekilde reglin temel dinamiklerini anla ki utanma” mesajları veriliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.