İsveç Kraliyet ailesi koronavirüs aşısı oldu

Avrupa’da koronavirüs aşısı olan son kraliyet ailesi İsveç Kraliyet ailesi oldu. Aşı uygulamasının 2’inci aşamadan önce gerçekleşmesi tepkilere de neden oldu.

İsveç Kralı Kralı Carl Gustaf (74) ve Kraliçe Silvia Gustaf (77) koronavirüs aşısı oldu. Kral Carl ve Kraliçe Silvia Avrupa’daki Kovid-19 aşısı alan en son Avrupalı ​​kraliyet ailesi oldu. Stenhammar Şatosu’nda ilk doz koronavirüs aşısı olan Kral Carl ve Kraliçe Silvia’nın sağlık durumunun iyi olduğu belirtilirken, kral ve kraliçenin ülkede 2’inci aşama olan 70 yaş ve üzerine aşılama uygulaması başlamadan aşı vurulması eleştirilere de neden oldu. Ülkede 2’inci aşama olarak bilinen 70 ve üzeri yaştaki aşı uygulamasına bugün başlanacağı ifade edildi.

“HERKESİN AŞI OLMAYI TERCİH ETMESİNİ UMUYORUM”

İsveç Kralı Kralı Carl Gustaf aşının ardından Instagram hesabından yaptığı açıklamada, “Kovid-19’a karşı aşılama şu anda ülkemiz genelinde yapılıyor. Bu zor dönemi birlikte ve bir an önce atlatabilmemiz için önümüzdeki aylarda aşı olma fırsatı olan herkesin aşı olmayı tercih etmesini umuyorum” ifadelerini kullandı.

AVRUPA’DAKİ KRALİYET AİLELERİ NE ZAMAN AŞI OLMUŞTU?

Avrupa’daki Kraliyet ailelerinden 5 Ocak tarihinde ilk kovid-19 aşısı olan kişisi Danimarka Kraliçesi 2’inci Margrethe (80) oldu. Norveç Kralı 5’inci Harald (83) ve eşi Kraliçe Sonja (83) koronavirüs aşısını 14 Ocak’ta vuruldu. İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth (94) ve eşi Edinburgh Dükü Prens Philip’in (99) 10 Ocak’ta Windsor Sarayı’nda koronavirüs aşısı olmuştu.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.