YouTube / gazetemag tv

İŞTE! Soğuk suyla duş almanın faydaları

Hiç düşündünüz mü? Soğuk suyun vücudumuza faydalarını. İşte bu haberimizde sizler için soğuk suyun faydalarını sıraladık…

Vücudumuzun suya ihtiyacı olduğundan genellikle ondan sadece içerek yararlanmaya çalışırız. Ancak suyun vücuda dışardan temasının da sağlığımız için çok sayıda faydası vardır. Suyun vücuda temasının en güçlü yolu da duş almaktır. Hijyenik bir alışkanlık olan duş alma vücudumuzu rahatlattığı için çoğumuz ılık duş almayı tercih ederiz.
Ancak bilinenin aksine soğuk su ve soğuk duşun da beden, zihin ve cilt için birçok faydası bulunmaktadır ve uzmanlar tarafından soğuk duş alma önerilmektedir.

1 Bağışıklığı arttırır.

Araştırmacılar soğuk suya maruz kalma ile bağışıklık sisteminizi güçlendiren, vücudun toksinlerini çürüten ve stresle savaşan bir antioksidan olan glutatyondaki artış arasında bir ilişki bulmuşlardır.

2 Cildi güzelleştirir.

Dermatologlar derilerinden gelen sıcak suyun uçucu yağlarla birlikte deriyi kuru ve kaşıntılı yaptığını söylüyor. Haftada birkaç kez soğuk suda duş almak, cilt iltihaplanmasını azaltacak ve saçınızın kırılgan hale gelmesini önleyecektir.

3 Kasların daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Sporcular, bir yarıştan veya oyundan sonra kas ağrılarını hafifletmek için kısa zaman dilimlerinde buz banyosuna girerler. Aynı prensip, hafta sonu koşusu yapan veya bahçe işleriyle uğraşan insanlar için de yararlı olacaktır.

4 Modunuzu yükseltir.

Virginia Commonwealth Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, soğuk duşların depresyondan çıkartabileceğini iddia ettiler. Her 5 dakikada bir kademeli olarak suyun sıcaklığını azaltarak araştırmalar yaptılar ve soğuk bir duşun, periferik sinirlerden beyne aşırı miktarda elektriksel impuls gönderildiğini gözlemlediler.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.