İŞTE! Kışı sağlıklı geçirmenizi sağlayacak vitaminler

Kış aylarında hastalanmamanızı sağlayacak vitaminler ve özellikleri…

Probiyotikler

Probiyotiğin içindeki sağlıklı bakterilerin soğuk algınlığına karşı sizi koruduğu kanıtlanmıştır.

Peynir, yoğurt gibi süt ürünlerinden probiyotik ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Çinko

Çinko sağlığınızın dostudur. Hafızayı güçlendirir, yaraları iyileştirir ve hisleri kuvvetlendirir. Ayrıca soğuk algınlığını %50’ye kadar geçirir.

Vücudunuzda çinko olmazsa, soğuk algınlığına yakalanmanız kesindir. Çünkü alyuvarlar, savaşmak için ihtiyaçları olan gerekli elementleri çinkodan alırlar.

Ispanak, mantar gibi yüksek çinko içeren yiyecekleri tüketerek çinko ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

D vitamini

Güneşle ilişkilendirilen D vitamini kışın süper kahramanıdır. Kemik sağlığınızı güçlendirir, kışın getirdiği depresyonla savaşır.

C vitamini

Soğuk kış aylarında, özellikle hastalanmadan hemen önce, ilk elimizi uzattığımız vitamin olan C vitamini immün sisteminizi güçlendirir, dokularınızı onarır, çinkonun emilmesini sağlar ve gribe karşı sizi korur.

Araştırmalar, bu vitaminin, soğuk algınlığı ve grip semptomlarını azalttığını kanıtlamıştır.

Omega 3

İmmün sisteminizi güçlendirmek, Omega 3 sağlıklı yağlarını tüketmekten geçer. Omega 3 açısından zengin balıkları tüketerek ya da Omega 3 içeren balık yağı gıda takviyelerinden alarak kendinizi sağlıklı tutabilirsiniz.

Mürver ağacı meyvesi

Ülkemizde pek değeri bilinmeyen bu meyve, Almanya’da grip ve soğuk algınlığını önleyici, yara iyileştirici özelliğiyle, son derece popülerdir.

B vitamini

Kışın getirdiği depresyonla başetmenin en iyi yolu B12 vitamini almaktır. B12 hem daha neşeli olmanızı sağlar hem de enerji verir.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.