İstanbul’da 150 anaokula toplu açılış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın katılımıyla İstanbul’da yapımı tamamlanan 150 anaokulunun toplu açılışını gerçekleştirdi.

İSTANBUL (İGFA) – İstanbul’da yapımı tamamlanan 150 anaokulunun toplu açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın katılımıyla gerçekleşti.

Açılış töreninde yaptığı konuşmada böylesine bir projeyi himayesine aldığı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’a şükranlarını sunan Bakan Özer, yıl sonu itibarıyla da 100 bine ulaştırma sözü verdi.

Okul öncesinden yükseköğretime tüm kademelerde okullaşma oranlarının artırıldığının ve eğitime erişimin önündeki engellerin kaldırıldığının altını çizen Özer, okul öncesi eğitime erişim için yeni bir hedef koyduklarını dile getirdi. Her ay 100 anaokulu açarak Türkiye’de bu anaokulu projesini tamamlamaya niyetli olduklarını belirten Özer, “40 bin yeni ana sınıfını açmak için girmiş olduğumuz süreçte 8 bin 500 yeni ana sınıfını hizmete aldık. Böylece 6 Ağustos 2021 tarihinde beş yaştaki anaokulu okullaşma oranını yüzde 78’den yüzde 92’ye çıkardık. Yaklaşık dört yüz bin çocuğumuzu anaokullarıyla buluşturmuş olduk” dedi.

Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde 20 yılda eğitim sisteminde büyük dönüşüm yaşandığını ifade eden Bakan Özer, çoğu ülkenin bunu 50-60 yılda başarabildiğini kaydederek Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.

Türkiye’de kız çocuklarının okullaşma oranlarına ideolojik olarak da yaklaşıldığını ifade eden Özer, “Muhafazakâr kesim sanki kız çocuklarını eğitime eriştirmek istemiyormuş, eğitimden kaçırmak istiyormuş gibi bir algı oluşturuluyor. Hem okul yapılmıyordu hem de muhafazakâr kesim suçlanıyordu çocuklarını göndermiyor diye. İşte bu son 20 yılda ortaöğretimde ve yükseköğretimde kız çocuklarının okullaşma oranı, erkek çocukların okullaşma oranını geçti. Yani kız çocuklarının okullaşma problemi çözüldü.” diyerek verdiği destekten dolayı Emine Erdoğan’a teşekkür etti.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.