Hilal Kaplan’ın evliliğiyle ilgili haberlere yayın yasağı! O benim ablam!

Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan’ın, Milat gazetesi yazarı Tevfik Emre Sarı ile evliliği ve Sarı’nın eski eşinin söyledikleri gündemden düşmezken, söz konusu evlilikle ilgili haberlere yayın yasağı getirildi. Yasak kararında, haberlerin, “kişilik haklarını hedef aldığı, başvuranın şeref ve haysiyetine açıkça bir saldırı niteliği taşıdığı” belirtildi.

Dokuz ay önce eşi Süheyb Öğüt’ten boşanan Sabah gazetesi yazarı ve TRT Yönetim Kurulu üyesi Hilal Kaplan’ın, Milat gazetesi yazarı Tevfik Emre Sarı ile evliliğine yönelik haberlere yayın yasağı getirildi.

Tevfik Emre Sarı’nın eski eşi Asuman Karaca’nın sosyal medya hesabından yaptığı “Sabahtan akşama kadar Twitter’da Whatsapp’ta konuşurken uyarıyordum. O benim ablam diyordu, Hilal Abla” sözleriyle açıklamalarda bulunduğu haberlere, İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişim engeli getirildi.

‘KİŞİLİK HAKLARINI HEDEF ALIYOR’
Tevfik Emre Sarı ve Hilal Kaplan Sarı’nın talep ettiği kararda, “Talep dilekçesinde ekinde sunulu linklerden 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,14,18,20,22,23,34,35,36,37,38 numaralı linkler incelendiğinde; internet sitesinde yayınlanan haberlerin okunmasıyla bir bütün halinde değerlendirilmesi sonucunda, uyuşmazlığa konu haberlerin; kişilik haklarını hedef alan, toplumu bilgilendirmekten uzak, muhatabını küçük düşürücü, aşağılayıcı ifadelerden oluştuğu, başlık ve içeriği itibariyle yorum, eleştiri ve değer yargılarından ziyade, başvuranın şeref ve haysiyetine açıkça bir saldırı niteliği taşıdığı, başta AİHM, Anayasa ve 5187 sayılı Basın Kanunu ile güvence altına alınan mevzuat ve emsal yargı kararlarında anlatılmaya çalışılan temel kriterler çerçevesinde ifade özgürlüğü ve basın hürriyeti kapsamında değerlendirilmesi için gereken şartları taşımadığından, basın ve düşünce – ifade hürriyeti kapsamında değerlendirilemeyeceği, bu nedenle 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunun 9’uncu maddesi ile korunan kişilik haklarının ihlal edildiği anlaşıldığından; erişimin engellemesi gerektiği sonuç ve kanaatine varılmıştır” denildi.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.