Fransa’da ‘aşırı zayıf’ modellerin çalıştırılmasını yasaklayan yasa yürürlüğe girdi

Fransa’da modellere, podyuma çıkmadan önce doktordan sağlık raporu alma zorunluluğu getirildi. Bu yasadan Adriana Lima, Kendall Jenner, Alessandra Ambrosio ve Candice Swanepoel gibi isimler de etkilenecek.

Rapor alınmaması halinde model ajanslarına altı ay hapis ve 75 bin euro’ya kadar para cezası verilecek. Yeni yasadan sıfır beden kategorisindeki ünlü modeller Adriana Lima, Kendall Jenner, Alessandra Ambrosio ve Candice Swanepoel gibi isimler de etkilenecek.

Yasa uyarınca modellere, sağlık durumlarının işlerini yapmaya uygun olduğuna dair doktor raporu zorunluluğu getirildi.

Fransız Sağlık Bakanlığı, yasanın beslenme bozuklukları ve ‘ulaşılamayacak güzellik idealleriyle’ mücadele amacını taşıdığını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre vücut kitle endeksi (BMI) 18,5’in altında olanlar normalden zayıf olarak kabul ediliyor. 16 vücut kitle endeksi ise sıfır beden olarak adlandırılıyor. Buna göre doktorlar boy, kilo ve vücut şekillerine bakarak modellerin aşırı zayıf olup olmadığına karar verecek.

Modeller, en az 18 vücut kitle endeksine sahip olduklarını kanıtlamak zorunda kalacak.

Fransa’daki aşırı zayıf model yasağından ünlü modeller Adriana Lima, Kendall Jenner, Alessandra Ambrosio ve Candice Swanepoel gibi isimler etkilenecek.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.