Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Ukrayna’dan tahliyeler başladı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Ukrayna’daki Türk vatandaşlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, Ukrayna’daki Türklerin tahliyesine başlandığını belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NTV yayınında Ukrayna’daki tahliyeler ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ukrayna’daki Türklerin tahliyesine başlandığını belirten Çavuşoğlu, ülkede yaklaşık 16 bin vatandaşın olduğunu söyledi. Ukrayna’nın Montrö talebi ile ilgili konuşan Bakan Çavuşoğlu, “Türkiye taraf olduğu anlaşmalara her zaman uymuştur” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle;

“YARINDAN İTİBAREN TAHLİYERE HIZ VERECEĞİZ”

“Kara yoluyla vatandaşlarımızı taşıma kararı aldık. Yarından itibaren tahliyelerimize hız vereceğiz. Tahliye için 2 bin 500 vatandaşımız başvuru yaptı. Çatışma öncesi 20 bin vatandaşımız vardı, şimdi 15-16 bin vatandaşımız var”

‘TÜRKİYE ANLAŞMALARA HER ZAMAN UYMUŞTUR’

Ukrayna’nın Montrö talebi ile ilgili konuşan Çavuşoğlu, “Türkiye taraf olduğu anlaşmalara her zaman uymuştur” ifadelerini kullandı.

Montrö’nün 19. maddesinde bir geminin kendi üssüne dönme talebi olduğu takdirde izin verildiğini söyleyen Dışişleri Bakanı, “Türkiye Montrö’yü tamamen uygulayacak” diye konuştu.

‘PUTİN’İN ÇAĞRISINI YADIRGADIK’

Vladimir Putin’in darbe çağrısıyla ilgili konuşan Bakan, “Yadırgadık, kabul edilemez bir çağrıdır. Ukrayna’da kararı halk vermelidir” dedi.

Mevlüt Çavuşoğlu, “Önemli olan iki liderin görüşmesi, yeri önemli değil” dedi.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.