“Bayramda kuralları esnetmek sıkıntılı”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı normalleşme adımlarının ardından süreci değerlendiren Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik “Bayramla ilgili kararın ne olacağını bilmiyorum ama şu aşamada kuralları esnetmek biraz sıkıntı gibi gözüküyor” dedi.

Ramazan Bayramı’nda mutlaka dikkatli olunması gerektiğini belirten Kayseri Şehir Hastanesi Başhekimi ve Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik “Bayramla ilgili kararın ne olacağını bilmiyorum ama şu aşamada kendi görüşümü açıklamam gerekirse kuralları esnetmek biraz sıkıntı gibi gözüküyor” dedi.

“BUNLARI BİZİM ÖRNEK ALMAMIZ GEREKİYOR”

Çelik şöyle devam etti: “Çünkü daha önce yaşanan tecrübeler var. Japonya ve Singapur’da gördük. Bunları bizim örnek almamız gerekiyor. Daha temkinli ve tedbirli gitmek gerekiyor. Ramazan Bayramı’nın eski bayram gibi olmaması gerekiyor.

Bunu bizim telefonlarla veya görüntülü konuşmalarla yapmamız gerekiyor. Yaz tatilinde de planlama yapmak için haziran’ı görmek gerekir. Çünkü, vaka sayımız Haziran’da 150-175 bin aralığında olur.”

“HASTANE SAYISINDA CİDDİ BİR DÜŞÜŞ GÖRMEKTEYİZ”

Hastaneye gelen vaka sayısının azaldığını vurgulayan Çelik “Zatürre ile gelen hasta sayımızda azalma var. Bizim tespit ettiğimiz ve İl Sağlık Müdürlüğümüzün yaptığı filyasyonlarda pozitif temasların yakınlarını saptayıp hastaneye alıyoruz. Onlardan ötürü bir kalabalıklaşma var; ama hasta sayısında ciddi bir düşüş görmekteyiz. Ölüm sayısı da azalmış durumdadır. Şu an bizim entübe sayımız da ilk başlara göre son derece düşük seviyede seyrediyor” diye konuştu.

“BİRDEN DÜŞMESİNİ BEKLEMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL”

Koronavirüsle mücadelede piki yayvan hale getirmenin önemli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Çelik “Bizim virüste piki yayvanlaştırma gerekiyordu. Biz, bunu başarabildiğimizi ülke olarak görmekteyim.

Nasıl pik artışı yavaş yavaş geliştirdiysek azalmayı da öyle götürebileceğiz. Birden düşmesini beklememiz mümkün değildir. Ben yine koronavirüsle mücadele konusunda sonunun Haziran’ı bulacağını tahmin etmekteyim” ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.