7,5 büyüklüğündeki bir deprem yetiyor! İstanbul’un molozu Erciyes Dağı’nı geçecek

İBB’nin gerçekleştirmiş olduğu araştırmaya göre; İstanbul’da 7,5 büyüklüğünde bir deprem olduğunda 90 bin bina ağır hasar alacak. Sadece bu 90 bin binadan ise 100 milyon yon civarında moloz ortaya çıkacak. Bu da Erciyes Dağı büyüklüğünde bir moloz yığını anlamına geliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Daire Başkanı Ayşen Erdinçler, İstanbul’da meydana gelebilecek olası bir depremde karşı karşıya gelinecek manzaraları açıkladı. En düşüğünden 7,5 şiddetindeki bir depremde Erciyes Dağı büyüklüğünde bir moloz yığınının çıkabileceğini söyleyen Erdinçler’in ifade ettiği rakam beklenen depremde yıkımın ne kadar büyük olacağına işaret ediyor. NTV’nin haberine göre;100 milyon ton hafriyat, 660 stadyum ya da Erciyes Dağı büyüklüğünde bir moloz yığını anlamına geliyor.

İstanbul Deprem Seferberlik Planı programında konuşan Erdinçler, atıklar için 30 ile 50 milyon metreküp arasında hacme sahip döküm sahalarına ihtiyaç duyulacağını belirtti.

‘ÇEVRE FELAKETİ DE ORTAYA ÇIKACAK’
Yıkımla beraber bir de çevre felaketi ortaya çıkacak. O nedenle bertaraf tesislerine de ihtiyaç olacak.

Erdinçler, ”Molozların içinde bulunan asbest, arsenikle işlem görmüş ahşaplar, ağır metalller ve organik kirleticiler gibi insan sağlığına çok ciddi etkileri olan, çevreye etkileri olduğu için düzenli şekilde yapılması gerekir.” şeklinde konuştu.

Uzmanlar bu kadar büyüklükte bir hafriyatı taşımak için kamyonların en az 3 buçuk milyon sefer yapmak zorunda kalacağını belirtiyor.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.