Zelenskiy: İstanbul’daki toplantı yüz yüze görüşme için bir fırsat

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş 33. güne girerken iki tarafın temsilcileri bugün İstanbul’da bir araya gelecek. İki ülke ile de temaslarını sürdüren ve diplomasi trafiğinin merkezi olan Türkiye, şimdi de müzakerelerin adresi oldu. Ukrayna Başkanı Vladimir Zelenskiy, İstanbul’daki toplantının yüz yüze görüşme için bir fırsat olduğunu dile getirdi.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgalinin başlangıcından bu yana taraflarla diplomasi trafiğini yürüten Türkiye, bu kez müzakere görüşmelerine ev sahipliği yapacak. Rusya ve Ukrayna heyetleri 28-30 Mart tarihlerinde İstanbul’da bir araya gelecek. Rus heyeti saat 16.00’da İstanbul’da olacak.

“İHTİYAÇ VAR”

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, İstanbul’da yapılacak müzakerelere ilişkin, “Türkiye’de yüz yüze görüşme için bir fırsat ve ihtiyaç var.” dedi.

Zelenskiy, sosyal medya hesabından paylaştığı görüntülü mesajında, Ukrayna ile Rusya müzakere heyetleri arasında Türkiye’de yapılacak görüşmelere değindi.

Müzakerelerde önceliklerinin bilindiğini vurgulayan Zelenskiy, “Önümüzde yeni bir müzakere turu var, çünkü biz barış arıyoruz. Bana söylenene göre, Türkiye’de yüz yüze görüşme için bir fırsat ve ihtiyaç var. Bu fena değil. Sonucu görelim.” dedi.

Zelenskiy, ülkesinde hayatın normale dönmesini hedeflediklerini belirterek, Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğünün tartışılmaz olduğunu ve etkin güvenlik garantilerinin devleti için zorunlu olduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.