Yükselen Çelik’te birinci yarıyılda dikkate değer büyüme

Vasıflı çelik sektörünün öncü şirketlerinden 1976 yılı kuruluşlu Yükselen Çelik, 2022 yılı birinci yarıyıl mali verilerini Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) nezdinde açıkladı. Borsa İstanbul’da işlem gören ve Ana Metal Endeksi’nde yer alan kuruluş, 2022 yılının birinci yarısında satış gelirlerini geçen yılın aynı dönemine göre 218 artırarak 3,2 katına çıkardı.

Türkiye vasıflı çelik sektörünün yükselen yıldızı Yükselen Çelik, 2022 yılı birinci yarıyıl mali verilerini açıkladı. Yükselen Çelik İcra Kurulu Başkanı Barış Göktürk, özellikle satış miktarı ve dolar bazında büyümeye dikkat çekerek, şirketin 2022 yılının ilk yarısında dolar bazında 70 civarında ve satış miktarı açısından 35 civarında büyüdüğünü vurguladı.

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) nezdinde açıklanan verilere göre; şirket 2022 yılının birinci yarısında satış gelirlerini geçen yılın aynı dönemine göre 218 artırarak 3,2 katına çıkardı. 2021 yılını 678 milyon TL civarında satış geliriyle tamamlayan şirket, 2022 yılının yalnızca ilk yarısında bu rakamı aşarak 6 aylık süre için 762 milyon TL civarında satış gelirine ulaştı.

Yükselen Çelik’in 2022 yılı birinci yarısında net kârı ise geçen yılın aynı dönemine göre 275 artarak 3,8 katına çıktı ve 119 milyon TL civarında oldu. Şirketin FAVÖK marjı 19,3’ten 25’e yükselirken, net kâr marjı ise 15,6 olarak gerçekleşti. Açıklanan mali verilerde, şirketin ihracat alanındaki faaliyetlerinde büyümeye de dikkat çekildi. 2022 yılının ilk yarısında ihracatını 20 kattan fazla artıran şirketin döviz gelirlerinde önemli miktarda yükseliş olduğu kaydedildi.

Katma değerli ve butik ürünler alanında faaliyet gösteren Yükselen Çelik’in ürünleri savunma sanayi, otomotiv, kalıp imalatı ve makina sektörleri başta olmak üzere 20’ye yakın sektörde kullanılıyor. Geçmişte Kamuyu Aydınlatma Platformu nezdinde yayınlanan açıklamaları ile paralel olarak, Yükselen Çelik’in 2022 yıl sonunda 1,2 – 1,5 milyar TL arasında satış geliri elde etmesi bekleniyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.