Yine güven vermedi! Ekonomik güven endeksi açıklandı!

Ekonomik güven endeksi aralık ayı rakamları açıklandı. Kasım ayında 96,9 iken, aralık ayında yüzde 0,7 oranında artarak 97,6 değerini aldı. Bununla birlikte endeks, 100’den küçük değer alarak kötümserliği gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ‘Ekonomik Güven Endeksi, Aralık 2022’ verilerini duyurdu.

Açıklanan verilere göre; ekonomik güven endeksi kasım ayında 96,9 iken, aralık ayında ise yüzde 0,7 oranında yükselerek 97,6 değerini gördü. Fakat endeks, 100’den küçük değer alarak kötümserliği gösterdi.

İMALAT VE HİZMET ENDEKSİ ARTTI
Bir önceki aya göre aralık ayında reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi yüzde 0,3 oranında artarak 101,6 değerini, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1,7 oranında artarak 120,1 değerini aldı.

PERAKENDE TİCARET ENDEKSİ ARTTI
Perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 4,5 oranında artarak 127,5 değerini aldı.

İNŞAAT SEKTÖRÜ VE TÜKETİCİ ENDEKSİ GÜVEN VERMEDİ
inşaat sektörü güven endeksi yüzde 1,2 oranında artarak 92,6 değerini alırken, tüketici güven endeksi, yüzde 1,3 oranında azalarak 75,6 değerini aldı.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.