Yeni tip denizaltılar donanmaya kazandırılacak… İlk kaynak Erdoğan’dan

Hızır Reis denizaltısı havuza çekildi… Selman Reis Denizaltısı’na ilk kaynağı Cumhurbaşkanı Erdoğan attı. Milli Denizaltı (MİLDEN) ile 6 yıl içerisinde 6 adet yeni tip denizaltı donanmaya kazandırılacak.

KOCAELİ (İGFA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hızır Reis Denizaltısı Havuza Çekme ve Selman Reis Denizaltısı İlk Kaynak Töreni’nde önemli açıklamalarda bulundu.

Yeni tip denizaltıların teknik özellikleriyle göz doldurduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Denizaltı (MİLDEN) ile ilgili hazırlıkların son sürat devam ettiğini, MİLDEN’in inşasına 2025 senesinde Gölcük Tersanesi’nde başlayacaklarının müjdesini verdi.

“Denizaltılarımız 300 metreden fazla derine inebiliyor” diyen Erdoğan, “Su altında 3 gün görev yapabnilen denizaltılarımız, 12 hafta boyunca ikmalsiz denizde kalabiliyor. Etkili silahlarla donatılan denizaltılarımız değişik tipte torpido, füze atabilme ve mayın dökebilme kabiliyetlerine sahiptir. Denizaltımıza milli torpidomuz Akya ile milli gemisavar füzemiz Atmaca’yı entegre ediyoruz. Denizlerdeki gücümüze güç katacak bu denizaltılarımızın inşa edilmesinde emeği geçen herkese şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. 2027’ye kadar 6 adet yeni tip Denizaltımızı donanmamıza kazandıracağız. Milli Denizaltımızı 5-6 yıl içerisinde donanmamıza teslim edeceğiz” diye konuştu.

Envanterde bulunan çok sayıda deniz aracını modernize ettiklerini ifade eden Erdoğan, “Milli savaş gemilerimiz, amfibi gemilerimiz, denizaltı kurtarma ana gemimiz, lojistik destek gemimiz, SAT botlarımız, karakol botlarımız gibi stratejik projelerimizi başarıyla uyguladık. Envanterimizde bulunan çok sayıda deniz aracımızı modernize ediyoruz. Savunma Sanayi Başkanlığımızın, ordumuzun ve özellikle KOBİ’lerimizin desteğiyle hayata geçiyor” dedi.

TCG HIZIR REİS (S-331) ÖZELLİKLERİ NEDİR? HIZIR REİS DENİZALTI ÖZELLİKLERİ…

Denizaltı Savunma Harbi (DSH) için kritik öneme haiz olan düşük sesli seyir yeteneğine sahip olan Hızır Reis; 68 metre uzunluğa, 13 metre yüksekliğe, 1.690 ton yüzey deplasmanına, 20kt+ azami hıza, azami 1250 deniz mili menzile, 260 metre görev derinliğine, 27 kişilik mürettebata ve 84 gün görev süresine sahip olacak.

Reis Sınıfı Hızır Reis, 4’ü Sub-Harpoon ateşleme kabiliyetine sahip 8 adet 533mm’lik torpido kovanına sahip.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.