Yeni Kaspersky Safe Kids, Gelişmiş YouTube İzleme Özelliği ve Genişletilmiş iOS İşlevselliği Sağlıyor

Kaspersky, Kaspersky Safe Kids’in yeni sürümünde özelliklerini genişlettiğini duyurdu. Artık ebeveynler, çocukların dijital ilgi alanlarını ve teknolojik cihazlarla ilişkilerini güvenli bir şekilde düzenlemek için daha fazla seçeneğe sahip olacak. Özellikle güncellenmiş YouTube izleme özelliği, küçüklerin platformda tam olarak hangi videoları izlediğinin kontrol edilmesini sağlıyor. Ek olarak Kaspersky Safe Kids artık yetişkinlere, iOS için genişletilmiş web filtreleme ve ekran süresi işlevleri sağlayarak, çocuklarının cihazlarını ne kadar süredir kullandığını görmelerine olanak tanıyor.

Yapılan bir Kaspersky anketine göre çoğu çocuk (57) ilk cihazlarını altı ila dokuz yaşları arasında alıyor. Çocuklar erken çocukluk döneminde çeşitli popüler hizmetlere aşina olarak büyüyorlar. Bu nedenle yetişkinler çocuklarına sağlıklı kullanım alışkanlıkları kazandırmak, teknolojik cihazlara harcadıkları zamanı yönetmek ve kontrol etmek için etkili araçlara ihtiyaç duyuyor. Kaspersky’nin son araştırması, özellikle YouTube’un çocuklar arasında en popüler platform olduğunu gösteriyor. Bu nedenle ebeveynler, çocuklarının bu platformda uygunsuz içeriklere erişmediğinden emin olmak istiyor.

Kaspersky Safe Kids güncellemesinin en önemli kısmı YouTube izleme özelliğiyle ilgili. Artık YouTube geçmiş izlenme raporları çocukların hangi videoları izlediğini gösterecek. Böylece yetişkinler çocukların ilgi alanlarını ve hobilerini denetleyebilecekler. Bu özellik, çocukların YouTube arama sorgularının görünürlüğünü ve yaşa uygun olmayan YouTube arama isteklerinin (örneğin alkolle ilgili) sonuçlarını engelleme özelliğini içeren önceki seçeneklere ek olarak getirildi. Bu işlev Windows, iOS ve Android cihazlardaki tarayıcılarda, ayrıca Android telefon ve tabletlerdeki resmi YouTube uygulamasında sunuluyor.

Yakın zamanda Apple, Kaspersky’nin iOS’ta web filtreleme işlevselliğini ve cihaz kontrolünü zenginleştirebilmesi sayesinde şirketlere Screen Time API’sini kullanma hakkı verdi. Web filtreleme, yetişkinlerin kategorilere göre web sitelerine erişimi kısıtlamasına ve tarama geçmişi raporları oluşturmasına olanak tanıyor. Bu seçenek ayrıca izin verilen veya yasaklanan sitelerin listelerini oluşturabiliyor ve ebeveynler tarafından belirtilenler dışındaki tüm web sitelerine erişimi engelleyebiliyor. Özellik Google Chrome, Safari, Firefox, Yandex, Opera, duckduckgo ve Aloha gibi tarayıcılar için kullanılabiliyor.

iOS’taki cihaz yönetimi işlevinde de önemli bir güncelleme yapıldı. Daha önce sistem sınırlamaları nedeniyle ekran sınırı uyarı mesajları yalnızca cihazı kullanan çocuğa gösterilebiliyordu. Güncellenmiş sürümle çocuklar izin verilen ekran süresi sınırını aştığında teknolojik cihazları kullanmaları engellense de Kaspersky Safe Kids, sevdikleriyle iletişimde kalmaları için cihazın kritik telefon uygulamasının çalışmasına izin veriyor.

PC, Mac ve Android tabanlı cihazlar için uygulama tam işlevsel olarak sunuluyor. iOS 15.0+ yüklü iOS cihazlar için, Apple Family hesabı aracılığıyla web filtreleme ve ekran süresi yönetimine erişmek mümkün. iOS 12.0-14.0 cihazları için web filtreleme yalnızca Kaspersky Safe Kids tarayıcısı aracılığıyla kullanılabiliyor ve cihaz kullanım kontrolü, süre sınırını aşmaları durumunda çocuğun ekranında gösterilen “Süre doldu” uyarısı aracılığıyla uygulanıyor.

Kaspersky Safe Kids yakın zamanda yüksek kalitesini doğrulayan pek çok ödül aldı. Örneğin, AV-TEST, ürünü 2021 yılında Onaylı Ebeveyn Kontrolü Yazılımı sertifikası ile ödüllendirdi. Ayrıca MWC 2022’de Kaspersky Safe Kids, Make Use Of (MUO) tarafından en iyi ebeveyn denetimi uygulaması ödülüne layık görüldü. Make Use Of, ayda 24 milyondan fazla tekil ziyaretçisi olan büyük bir çevrimiçi teknoloji yayınıdır.

Kaspersky Tüketici Ürünleri Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Marina Titova şunları söylüyor: “Günümüzde çocuklar hayatlarını akıllı telefonlar olmadan hayal edemiyor ve bu tamamen normal. Günümüzün ebeveyn denetimi uygulamaları çoğunlukla yetişkinlerin çocuklarını uygunsuz içeriklerden korumalarına ve küçüklerinin teknolojik cihazları uygun gördükleri şekilde kullanmalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Ek olarak, bu tür uygulamalar erken yaşlardan itibaren sağlıklı dijital alışkanlıklar geliştirmek için kullanılabilir.”

Çocukların internette güvenli bir şekilde vakit geçirmelerine yardımcı olmak için Kaspersky ebeveynlere şunları öneriyor:

  • Çevrimiçi güvenlik önlemleri hakkında çocuklarla iletişim kurmaya daha fazla zaman ayırılmalıdır. Ebeveynler de alışkanlıklarına dikkat etmelidir. Örneğin yemek yerken veya sohbet ederken akıllı telefon kullanılıyor mu? Çocuğun ebeveynin alışkanlıklarını takip edip etmediği incelenmelidir. Telefon bir kenara konulduğu zaman, farklı bir şekilde tepki veriyorlar mı?
  • Çocuktan herhangi bir gizlilik ayarını kendi başına kabul etmemesi, bunun yerine yardım istemesi talep edilmelidir. Yetişkinler tüm gizlilik sözleşmelerini okuma alışkanlığı kazanmalıdır.
  • Ebeveyn denetimi uygulamalarının indirilmesi, bu tür uygulamaların nasıl çalıştığı ve çevrimiçi ortamda güvende kalmaları için neden gerekli olduğunu açıklamak için bu konunun çocukla konuşulması planlanabilir.
  • Erken yaşlardan itibaren çocuklara, çevrimiçi etkinliklerine ebeveynleri de dahil etmeleri alışkanlığı kazandırılabilir. Böylece bu yerleşik bir norm olur ve onlara çevrimiçi güvenlik uygulamaları konusunda rehberlik edilebilir.
  • Siber güvenlikle ilgili konuşmalar, çocukla oyunlar ve diğer eğlence biçimleri aracılığıyla yapılarak daha eğlenceli ve ilginç hale getirilebilir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.