Yazar Altun Çocuğa ders çalış deyip kendimiz dizi izliyorsak olmaz

12. Kocaeli Kitap Fuarı’nın sekizinci gününde eğitimci-yazar Salih Altun, “Çocuklarda Kitap Sevgisi” konulu söyleşide okurlarıyla bir araya geldi

Eğitimci-yazar Salih Altun, 12 Kocaeli Kitap Fuarı’nın sekizinci gününde okurlarıyla bir araya geldi. Süleyman Paşa Salonu’ndaki söyleşide konuşan Altun, “Çocuğa ders çalış deyip, kendimiz dizi izliyorsak olmaz” dedi.

ÇOCUKLARIN KANATLARINI KIRMAYIN BIRAKIN UÇSUNLAR

Emekli edebiyat öğretmeni ve aynı zamanda hukukçu olan Altun, söyleşisinde, ebeveynlerin çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerinden bahsetti ve bazı nasihatlerde bulundu. Anne babaların, uçar korkusuyla çocukların kanatlarını kırdığını vurgulayan Altun, “Anne babalar, çocuklar gitmesin, hep yanlarında kalsın isterler. Bu nedenle kavanozda severiz onları. Bu doğru değil. Çocuklarımız kanat açsınlar da bizden uzaklara uçsunlar. Biz onların uçuşlarıyla gururlanalım. Kanatlarını kırmayalım. Bizde büyükler, anadan babadan kalma yöntemlerle onlardan gördükleriyle çocuklarını yetiştirir. Çocuklarımız yaşlılığımızda bize baksınlar diye düşünülür. Bu bizim kaygımızdır. Çocuğa ders çalış deyip kendimiz dizi izliyorsak, olmaz. Oturacağız, kitap açacağız ve çocuklarımızla birlikte okuyacağız.” şeklinde konuştu.

BABAM KİTAP OKUMAMA KIZARDI

Salih Altun, rahmeti babasının kitap okumasına kızdığını, kendisinin de gizli gizli çok kitap okuduğunu belirterek, “Normal kitap yanında Tommiks, Teksas da okudum. Çocuklar bu kitapları, okursa bunlara benzer diye korkulurdu. Ben onlara hiç benzemedim. Mesele çocuğun karakterine uygun kitap seçebilmek. Çocuklar kitaplarını kendi seçsinler. Çocukların gittiği yoldan, çok fazla kaygı duymayalım. Önlerine ışık olalım. Siz de kendi kitabınızı seçin, yan yana okuyun. Çocuklarınızla beraber balık tuttun, çimlere uzanın, top oynayın. Pek çok baba çocuklarıyla iletişim kuramıyor. Topu anneye atıyor.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.