Yapı Denetimciler 17 Ağustos’ta “İşimizin başındayız” dedi

Yapı Denetim Kuruluşları Birliği, 17 Ağustos 1999 Gölcük depreminin 23’üncü yıl dönümünde, hazırladıkları video ile yapı denetiminin önemine dikkat çekti. Ayrıca birliğe üye yapı denetim firmaları yaptıkları #isimizinbasindayiz hastag çalışmasıyla da Twitter’da ülke gündeminde yer aldı. Bünyesinde 800’den fazla üye firma bulunan Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Derneği, 17 Ağustos 1999 Gölcük depremini anmak ve yapı denetim hizmetlerinin önemine dikkat çeken bir video yayınladı.

BURSA (İGFA) – Gölcük depremindeki can kayıplarının ve maddi zararların denetimsiz yapılardan kaynaklandığına vurgu yapılan videoda, depremin yaratacağı her türlü kaybın yapı denetimler ile önlenebileceğinin altı çizildi.

Anma videosunun ardından Türkiye’nin dört bir yanındaki üye firmalardan ve çalışanlarından #işimizinbaşındayız etiketiyle paylaşımlar yapıldı. Şantiye denetimleri esnasında çekilen fotoğraf ve videoların eklendiği paylaşımlar kısa sürede TT olup Twitter’da gündemdeki konular arasına girdi.

“VİDEO İLE DİKKAT ÇEKMEK İSTEDİK”

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Derneği Genel Başkanı Tayfun Gücenmez, 17 Ağustos’un ülke tarihinin en kara, en acı günlerinden biri olduğunu söyledi.

“Depremin sebep olduğu on binlerce can kaybının acısını bugün hala yaşıyoruz” diyen Gücenmez, “17 Ağustos depremi, can kayıpları başta olmak üzere, çok büyük ekonomik ve psikolojik hasarlar da yarattı ülkemizde. Ancak bunlar kader değildi. Deprem elbette bir doğal afet ancak depremin yıkıcı sonuçları önlenebilir. Bu da yapı denetimle mümkündür. Biz de ‘işimizin başındayız’ diyerek bu noktada bir farkındalık yaratmak istedik” İfadelerini kullandı.

İZMİR DEPREMİ ÖRNEĞİ

Gölcük depreminin ardından 2001 yılında yürürlüğe giren 4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanun ile yapı denetim sisteminin uygulanmaya başladığını hatırlatan Tayfun Gücenmez, bu sayede depreme karşı daha dayanıklı binalar yapıldığını belirterek, 30 Ekim 2020’deki İzmir depreminde yapı denetimli binaların hiçbirinde taşıyıcı sistem hasarı meydana gelmediğine dikkati çekti.

“İŞİMİZİN BAŞINDAYIZ!”

Gücenmez, yapı denetim sistemiyle birlikte inşaatların başından sonuna kadar denetçi mühendisler tarafından denetlendiğini ifade ederek şöyle devam etti:

“Aynı acıları bir daha yaşamamak için bizler sahadayız. İnşaatları proje aşamasından, oturma ruhsatı aşamasına kadar denetlemekle sorumluyuz. Yapı denetim kuruluşları olarak çok önemli ve hayati bir kamu hizmeti yürütüyoruz ve sorumluluğumuzun farkındayız. Bu yüzden tüm Türkiye’den üye firmalarımız ve onların çalışanlarıyla hep bir ağızdan ‘işimizin başındayız’ dedik. Vatandaşlarımız da eğer yapı denetimli binalarda oturuyorlarsa içleri rahat olsun. Bilsinler ki oturdukları binaların kontrolleri mühendisler tarafından yapılmış, demiri, betonu laboratuvarlarda test edilmiştir. Elbette işimiz ‘denetim’ olduğu için gerek proje kontrollerinde gerekse şantiye kontrollerinde pek çok sıkıntıyla karşılaşıyoruz. Ancak yaptığımız işin direkt insan hayatını etkiliyor olması, yaşadığımız birçok zorluğa rağmen bizi motive ediyor.”

“DENETİMSİZ BİNALAR RİSK TAŞIYOR”

Diğer yandan yapı denetimsiz ve eski yapıların hala olası depremler için büyük risk barındırdığını hatırlatan Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Derneği Genel Başkanı Tayfun Gücenmez, sözlerini “Bu eski yapıların da bir an önce yenilenmesi gerek. Bu anlamda yapı denetim kuruluşları olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Sonuçta hepimizin ortak bir amacı var. Bu amaç da vatandaşlarımızın depreme dayanıklı, sağlam, içinde endişe değil huzur duydukları yapılarda yaşamasıdır” ifadeleriyle tamamladı.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.