Yapay zeka gelecekte insanları kandırabilir

Bu aslında Google’ın planlı bir deneyiydi. Bilim insanları üç yapay zekaya bir görev verdiler. Alice’in Bob’a gizli mesajlar yollaması, Eve’nin de bu mesajları okumaya çalışması gerekiyordu. ilk 15 bin mesajda Eve, Alice ve Bob’un mesajlarını okumayı başardı ancak sonrasında Alice ve Bob, Eve’nin çözemeyeceği kadar karışık şifreler oluşturmayı başardı. Elbette Eve’nin Alice ve Bob arasındaki tüm yazışmayı görmesi nedeniyle şifrenin anahtarlarını Eve’den gizleyebilmek ayrıca bir sorundu. Ancak yapay zekaların, kendi aralarındaki yazışmalar içine sakladıkları şifrelerle bu sorunu çözdükleri anlaşıldı.

Yapay zeka insanları kandırabilir
Bu küçük örnek, aslında yapay zekanın, gelecekte insanları da kandırabileceğinin örneği olarak da gösteriliyor. Stephen Hawkings gibi bilim insanlarını da en çok korkutan ve yapay zekaya karşı olmalarını sağlayan detay yapay zekanın bu tür tahmin edilemeyecek hareketleri.

Yine de bu gelişmeler yapay zeka çalışmalarını durdurmayacak. Google, bu tür çalışmalar sonunda geliştirdiği yapay zeka ürünlerini günlük hayatın içine sokmaya son derece kararlı.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.