‘Yakışıklı oyuncu makyajsız yakalandı, kimse tanıyamadı…’

Günlük hayatta kadınlara karşı kullanılan cinsiyetçi tavırları eleştirmek için sosyal medyada başlayan ‘erkekler yerini bilsin’ etiketine ünlü oyuncu Berrak Tüzünataç da katıldı.

Sosyal medyada cinsiyet eşitsizliğine farkındalık yaratmak için kadınlar sık sık kullanılan cinsiyetçi söylemlerin erkeklere uyarlandığı ironik mesajlar devam ediyor.

#erkekyerinibilsin etiketiyle sosyal medya birkaç gündür paylaşılan mesajlara ünlü isimlerden de destekler geliyor.

Ünlü şarkıcı Sıla, bu akıma “Erkeği boş bırakırsan ya davulcuya ya zurnacıya” mesajıyla katılırken, Gaye Su Akyol ise, “Erkek şort giyiyorsa aranıyordur” sözlerini kullanarak cinsiyet eşitsizliğine vurgu yaptı.

Bazı belediyeler de, “Erkek Sığınma Evi’nin temelini attık, bir yıl içinde bitirmeyi hedefliyoruz” gibi mesajlarla kadınlara karşı kullanılan cinsiyetçi dile tepki gösterdi.

Ünlü oyuncu Berrak Tüzünataç ise makyajsız olarak görüntülenen kadın oyuncular için magazin basınında kullanılan dili eleştirmek, “Yakışıklı oyuncu görenleri şaşırttı!! Makyajsız yakalanan oyuncuyu hayranları bile tanıyamadı. Bakımsız haliyle hayranlarını üzdü” mesajını yayınladı.

blank

Öte yandan; ‘erkekler yerini bilsin’ akımına ilişkin ‘Kadın ve Demokrasi Derneği’nden (KADEM) yapılan açıklamada tepki çekti.

Açıklamada; bu akımın ve kullanılan cümlelerin değerleri zedeleyecek boyuta geldiği vurgulanarak; “Adalet ve hakkaniyet ölçüsünde kadın ve erkeğin toplum içindeki varlığı, karşılıklı saygı ve anlayıştan geçer. Bir empati vurgusu olarak ortaya çıkan #erkekleryerinibilsin akımı inandığımız değerleri zedeleyecek boyuta ulaşmıştır. Bu durumu kınıyor ve reddediyoruz” ifadeleri yer aldı.

#erkekyerinibilsin akımı sosyal medyayı salladı

KADEM’in bu açıklaması sosyal medyada “Öldürülen kadınlar değerlerinizi zedeliyor mu acaba”, “Bir kadın derneği bile kadınların aşağılayan ifadelere verilen tepkiye bunu diyorsa artık”, “Kadınlara karşı kullanılan dilin sizi rahatsız etmesi gerekirken buna verilen tepkile rmi rahatsız ediyor” gibi yorumlarla eleştirildi.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.