XII. Kurumsal Yönetim Ödülleri Sahiplerini Buldu

BIST Kurumsal Yönetim Endeksi’nde en yüksek nota sahip ilk üç şirket Garanti BBVA, Aksa Akrilik ve Doğuş Otomotiv oldu

Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD) XII. Kurumsal Yönetim Ödülleri, Uluslararası Kurumsal Yönetim Zirvesi kapsamında düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Şirketlerin bir önceki yıl elde ettikleri kurumsal yönetim derecelendirme notlarının baz alındığı listeye göre, bu yıl, beş ana kategoride altı şirket ve üç sivil toplum kuruluşu, 2021 yılında elde ettikleri kurumsal yönetim derecelendirme notları baz alınarak ödüle layık görüldü.

TKYD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tamer Saka; ‘TKYD olarak; kurumsal yönetimin, şirketlere yol gösteren, kolaylaştırıcı ve şeffaflığı artırıcı bir mekanizma olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nin (TKYD) artık geleneksel hale gelen XII. Kurumsal Yönetim Ödülleri’ni kazananlar XIV. Uluslararası Kurumsal Yönetim Zirve’sinde sahiplerini buldu.Bu yıl, beş ana kategoride altı şirket ve üç sivil toplum kuruluşu, 2021 yılında elde ettikleri kurumsal yönetim derecelendirme notları baz alınarak ödüle layık görüldü.

Ödül töreninde konuşma yapan TKYD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tamer Saka; ‘TKYD olarak; kurumsal yönetimin, şirketlere yol gösteren, kolaylaştırıcı ve şeffaflığı artırıcı bir mekanizma olduğunu düşünüyoruz. Kurumsal yönetimi benimseyen şirketleri, süreçleri hakkında tüm paydaşlarını ve kamuoyunu bilgilendirmek üzere düzenli olarak her yıl Kurumsal Yönetim Derecelendirmesi yapmaya davet ediyoruz. Bu anlayışın yaygınlaşmasına katkı sunan ve ödül alan tüm şirket ve STK’larımızı da kutluyoruz” dedi.

XII. Uluslararası Kurumsal Yönetim Ödülleri’ne hak kazanan şirketlerin sıralaması ise şöyle;

BIST Kurumsal Yönetim Endeksi’nde “En Yüksek Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notuna Sahip Kuruluş” kategorisinde Garanti BBVA ve Aksa Akrilik Kimya Sanayi., geçen yıl olduğu gibi ilk iki sıradaki yerini korudu. Listenin üçüncü sırası ise Doğuş Otomotiv Servis ve Ticaret’in oldu. Garanti BBVA bu ödülün yanı sıra, Yönetim Kurulu Kategorisinde En Yüksek Derecelendirme Notuna Sahip Kuruluş sıralamasında da listenin zirvesinde yer aldı.

Son 1 Yılda Notunu en çok artıran şirket Batıçim

Şirketlerin bir önceki yıl elde ettikleri ‘kurumsal yönetim derecelendirme notlarının baz alındığı listede, ‘Kurumsal Yönetim Endeksinde Son Bir Yılda Notunu En Çok Artıran Şirket Batıçim Batı Anadolu Çimento Sanayii A.Ş.’ oldu.

Halka açık olmayan şirketler kategorisi

“En Yüksek Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notuna Sahip Halka Açık Olmayan Şirket” kategorisindeki ödüller iki farklı grupta değerlendirildi. “Halka Açık Olmayan Reel Sektör Şirketi” kategorisinde Sütaş; “Halka Açık Olmayan Finans Şirketi” kategorisinde ise Garanti BBVA Emeklilik ilk sıranın sahibi oldu.

STK’larda ilk sıra Darüşşafaka’nın

“En Yüksek Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notuna Sahip İlk 3 STK” kategorisinin zirvesinde ise Darüşşafaka Cemiyeti yer aldı. Türkiye İç Denetim Enstitüsü ikinci sırayı elde ederken, üçüncü sırada Moda Deniz Kulübü yer aldı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.