Usta oyuncu Murat Soydan vefat etti! Yeşilçam’dan bir yıldız daha kaydı

Yeşilçam’ın usta oyuncusu Murat Soydan, 83 yaşında yaşama veda etti. Oyuncunun vefat haberini kızı Mehveş Soydan, Instagram üzerinden duyurdu: “Canım babamı kaybettik. Başımız sağ olsun.”

Murat Soydan, Türk sinema ve dizi oyuncusu olarak tanınır. 2 Ekim 1940’ta Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde doğdu. İstanbul Belediye Konservatuarı Türk Musikisi bölümünü bitirdi ve sinemaya 1966 yılında Nejat Saydam’ın yönettiği Kolsuz Kahraman adlı filmle adım attı. 221 filmde rol aldı ve bir dönem Sinema Oyuncuları Derneği başkanlığı yaptı. 1972 yılında 9. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Zulüm filmindeki rolüyle En İyi Erkek Oyuncu Ödülü kazandı. Soydan’ın ilk evliliğinden bir çocuğu, ikinci evliliğinden ise Ali ve Mehveş adlarında iki çocuğu bulunuyor.

Murat Soydan, Türk sinemasına damga vuran bir isimdi. Onun kaybı, Yeşilçam’ın efsane oyuncularından birini daha yitirmemize neden oldu. Başımız sağ olsun!

MURAT SOYDAN KİMDİR?

Gerçek adı Rüçhan Tercan olan usta oyuncu Murat Soydan, 2 Ekim 1940 tarihinde İstanbul’un Üsküdar ilçesinde doğdu. İlk ve ortaokulu Lüleburgaz’da, liseyi Edirne’de okudu. Üniversite için İstanbul’a geldi. İktisadi İlimler Akademisi’nde okurken bir yandan da İstanbul Belediye Konservatuvarı Türk Musikisi bölümünü bitirdi.

1966 yılında “Perde” mecmuasının açtığı yarışmayı Tanju Korel ile birlikte kazanarak sinemaya geçti.

Sanat hayatına sinemada 1966 yılında “Kolsuz Kahraman” adlı filmle başlayan Murat Soydan, 200’e yakın filmde rol aldı. Dizi filmlerde de oynayan sanatçı, bir dönem Sinema Oyuncuları Derneği başkanlığı yaptı. 1970’li yılların “Jön” oyuncularından olan Murat Soydan, birçok filmde Türkân Şoray ve Hülya Koçyiğit’le baş rolü paylaşmıştı.

1972 yılında 9. Antalya Altın Portakal Film Festivalinde “Zulüm” filmindeki rolü ile En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü kazandı.

Murat Soydan, 2016 yılında hayatını ve filmlerini konu alan bir kitap çıkardı.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.