Üsküdar Belediye Binasını Metaverse Olarak Satın Alan Genç Kız Üsküdar Belediye Başkanı İle Buluştu

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ METAVERSE’E TAŞINDI

Üsküdar Belediyesi metaverse’e taşındı. Kütüphaneleri, kültür- sanat ve spor merkezleriyle gençlerin yaşam alanı haline dönüşen Üsküdar Belediyesi’nin binası Dilara Kaplan adlı bir genç tarafından metaverse’te satın alındı. Satın alma haberini öğrenen Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, twitter’dan bir esprili bir çağrıda bulunarak, ‘’Üsküdar Belediyesi’ni metaverse’de satın alan arkadaş; eğer bu tweeti okuyorsan yarın öğleden sonra gel bekliyorum 🙂 ’’ dedi.

Hilmi Türkmen’in Twitter’da yaptığı bu esprili paylaşım üzerine, metaverse evrenindeki Üsküdar Belediyesi dijital tapularında birini alan Dilara Kaplan, belediye binasında Başkan ile buluştu. Türkiye’nin birçok kamu ve özel kurumunun, metaverse’te kendi evrenini tasarlayan firmalar tarafından insanlara sunulduğunu söyleyen Dilara Kaplan, tapuların maddi değerinin olmadığını, kurumla işbirliği yapılarak verilecek dijital hizmetlerle anlam kazanacağını ifade etti. Dilara Kaplan, bu anlamda Üsküdar Belediyesi gibi birçok yenilikçi konuda gençlerle işbirliği yapan bir kurumun, bu konuda da lider rol üstlenmesini, gençlere değer vermesini memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ise “Bizim binamızı gençlerden geri almaya niyetimiz yok. Aksine gençlerde birlikte bu binada neler yapabileceğimizi birlikte düşünme, projelendirme ve uygulama niyetimiz var. Metaverse’te çok sayıda binamız var. Gencimiz belediye binamızı almış. Hayırlı olsun. Binamızı çok daha aktif ve rasyonel olarak gençlerimizle birlikte kullanmayı sürdüreceğiz. İyi ki gençler var. Binamız doğru yere gitti. Gözümüz arkada değil” dedi. 2016 yılında hizmete giren Üsküdar’ın yeni Belediye binası Türkiye’nin ilk akıllı bina sertifikalı belediye binası olma özelliği taşıyor. Binada içinde yarı olimpik yüzme havuzunun, kapalı spor salonunun bulunduğu Spor Sarayı, Nikah Dairesi gibi önemli merkezler bulunuyor. Hilmi Türkmen’in yaptığı metaverse tweetinin aldığı büyük etkileşim, bu konuya duyulan ilgi açışından da bir ipucu niteliğinde.

Üsküdar Belediyesi gençleri buluşturduğu etkinlik ve projelerine metaverse evreninde de devam edecek. Bu kapsamda Engelsiz Yaşam Merkezi, 3D modellenerek metaverse’teki yerini alacak. Sanal gerçeklik gözlüğü aracılığıyla Engelsiz Yaşam Merkezi’nden hizmet alınabilecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.