gazetemag tv

Ünlülere öncelik verildi! Aşı skandalı!

Polonya’da öncelikli grupta yer almadıkları halde 18 ünlü isme erken koronavirüs aşısı yapılması tepkilere neden oldu. Savcılık olayla ilgili soruşturma başlatırken, Başbakan olayı ‘skandal’ olarak niteledi.

Polonya’ya gönderilen 10 bin doz Pfizer/BioNTech aşısı 25 Aralık gecesi ülkeye ulaştı. Aşıda öncelik sağlık çalışanlarına ve ailelerine veriliyor. Fakat ülkede henüz tüm sağlık çalışanları aşılanmadan, aralarında eski Başbakan Leszek Miller’ın ve ülke çapında çok popüler oyuncuların, şarkıcıların ve televizyon programı sunucularının da yer aldığı 18 kişilik bir grubun sıranın önüne geçerek aşı olduğu haberleri ülkede tepkilere neden oldu.

Bu kişilerin aşıları Varşova Tıp Üniversitesi’nde olduğu yazılan haberlerde, üniversitenin “Ellerinde 2020 sonuna kadar kullanılması gereken fazla doz aşı olduğuna” dair açıklamasına da yer verildi.

“AŞI ELÇİSİ OLDUKLARI İÇİN ÖNCELİK VERİLDİ”

BBC Türkçe’nin haberine göre, hastaneden yapılan açıklamada, aşıyı planlamaya aykırı olarak herkesten önce vurulduğu öne sürülen 18 kişinin “Aşılama kampanyasına destek vermek için ‘aşı elçisi’ olarak sıranın önüne geçtiği” de ifade edildi.

SKANDAL ESKİ BAŞBAKAN’IN PAYLAŞIMIYLA ORTAYA ÇIKTI

Skandal 30 Aralık’ta, hastanenin hasta listesinde yer alan eski başbakan Leszek Miller’ın sosyal medya hesabında aşı olduğuna dair hastaneden verilen belgeyi paylaşmasıyla ortaya çıktı.

DAHA ÖNCE DE AYNISI YAŞANDI

Ülkede iktidardaki Kanun ve Adalet Partisi’nden yerel yöneticilerinden bazılarının da sağlık çalışanlarının önüne geçerek aşı vurulduğu ortaya çıkmış; parti bir yerel yetkiliyi ihraç etmişti.

AŞILAMA 27 ARALIK’TA BAŞLADI

Polonya’da aşılama kampanyası 27 Aralık’ta başlamıştı. İlk aşamada sadece sağlık çalışanları aşılanıyor. Hükümet, hemen ardından da bu sağlık çalışanlarının ailelerine sıra geleceğini duyurmuştu. Ocak ayı sonuna kadar da yaşlıların, öğretmenlerin ve ordu birliklerinin aşılanması planlanıyor. Ardından 38 milyon nüfuslu ülkede herkes sırayla aşılanacak

Hastane bugüne kadar 450 kişiyi aşıladığını, bunun 300’ünün kendi çalışanları; 132’sinin de aileleri ve hastaları arasındaki risk grubunda bulunan kişiler olduğunu açıkladı.

132 kişilik listedeki hastalar arasında başka bazı politikacılar da yer alıyor.

BAŞBAKAN: BU BİR SKANDAL

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Cumartesi günü yaptığı açıklamada “Kuralları ihlâl etmenin meşru bir açıklaması olamaz. Bu gerçek bir skandal” dedi.

Hükümet Sözcüsü Piotr Muller de Pazartesi günü yaptığı açıklamada hükümet soruşturmasının başlatıldığını söyledi ve “Umarım tüm suçlular en kısa zaman cezalarını çeker” dedi.

50 BİN KİŞİ AŞILANDI

Polonya hükümetinin aşlamadan sorumlu en üst düzey yetkilisi Michal Dworczyk de Pazartesi günü bir açıklama yaptı. Buna göre bugüne kadar ülkede 50 bin kişiye koronavirüs aşısı yapıldı.

Ülkede Mart sonuna kadar 2,9 milyon kişiye aşı yapılması planlanıyor.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.