YouTube / gazetemag tv

Ünlüler ‘Koruncuk Vakfı’ için ezber bozdu

Ekranların Küçük Kahramanları ‘Koruncuk Vakfı’ için Ezber Bozdu…

Ünlü manken Demet Şener ve oyuncu Aslı Tandoğan, Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger ile birlikte ünlü 5 çocuk deney yaptı…

Ünlü manken Demet Şener ve oyuncu Aslı Tandoğan ile ‘İftarlık Gazoz’ filminin kahramanı Berat Efe Parlar, ekranların sevilen ‘Kıvırcık’ı Alihan Türkdemir, Ufak Tefek Cinayetler dizisinin güzel prensesi Lavinya Ünlüer, Adını Sen Koy dizisinin başarılı oyuncusu Balım Gaye Bayrak, yakışıklı prens Doğancan Sarıkaya, İstanbul Üniversitesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ayper Somer, Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özer’in moderatörlüğünde Koruncuk Vakfı’na destek için bir araya geldi. ‘Çocuk sağlığı ve başarısında Omega3’ün rolünü” vurgulamak üzere bir araya gelen ünlü simalar hep birlikte balıkyağı ile ilgili deney yaptı, annelerle sohbet etti, oyun oynadı.

Beyin hepsi birbirine bağlı 100 milyar nöron ya da beyin hücresinden meydana gelmektedir. Beyindeki tüm bağlantıların arasında birleşme yeri denilen küçük bir aralık bulunur. Yeni bir şey öğrenmek ve kalıcı olması için bu nöronlar arasında elektrik akımıyla yeni yollar yaratmak, oluşturulan elektrik sinyalinin bu aralıktan atlaması ve yoluna devam etmesi gerekir. 2014 yılında Oxford Üniversitesi yaptığı kontrollü bilimsel deneyde yağlı balıklarda bulunan, ilaç ve kimyasal birleşim içermeyen Omega3 adındaki doğal bir maddenin beyin hücreleri arasındaki boşluklardan daha kolay atlamasını sağlayarak; öğrenmeyi çabuklaştırdığı, hafıza ve dikkat yeteneğini geliştirdiğini ortaya koydu.

Yeni eğitim dönemi ve sınav maratonun başlamasıyla birlikte çocuk sağlığı, konsantrasyonu, derslerdeki başarının artırılmasına yönelik araştırmalar ebeveynlerin gündeminde yine ilk sıraya yerleşti.

EasyVit® tarafından Koruncuk Vakfı’na destek vermek ve ‘Çocuk sağlığı ve başarısında Omega3’ün’ rolünü vurgulamak için hayata geçirilen proje için ünlü manken Demet Şener ve oyuncu Aslı Tandoğan ile ‘İftarlık Gazoz’ filminin kahramanı Berat Efe, ekranların sevilen ‘Kıvırcık’ı Alihan Türkdemir, Adını Sen Koy dizisinin başarılı oyuncusu Balım Gaye Bayrak, Ufak Tefek Cinayetler dizisinin güzel prensesi Lavinya Ünlüer, yakışıklı prens Doğancan Sarıkaya, İstanbul Üniversitesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ayper Somer, Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özer’in moderatörlüğünde bir araya geldi.

Önce deney yaptılar sonra sohbet ettiler…

İstanbul Üniversitesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ayper Somer çocuk sağlığı ve gelişiminde Omega3’ün önemine bugüne kadar bilim dünyasında yapılan deneyler ve sonuçları ile açıkladı. Somer “Omega3 algı güçlüğü ve ders çalışma sorunu olan çocuklarda başarıyı yüzde 30 civarında artırmıştır” dedi. Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger, Omega-3 yağ asitlerinin özellikle DHA’nın çocuklarda beyin, sinir ve retina gelişimine katkıda bulunduğunun bilim dünyası tarafından kabul edilen bir gerçek olduğu söyledi. Yapılan farklı bilimsel çalışmaların Omega-3 takviyesi verilen çocukların okulda daha iyi performans ve daha iyi konsantre olduğunu gösterdiğini belirten Özger konuşmasına şöyle devam etti; “Çocuğun sağlıklı gelişimi ve büyümesinde özellikle EPA ve DHA açısından zengin beslenmesine önem verilmelidir. Vücuda gerekli Omega3 yağ asitleri vücut tarafından sentezlenemediği için dışarıdan alınması gerekir. Derin ve soğuk denizlerde yaşayan balıklardan elde edilen balık yağları EPA ve DHA açısından zengindir. Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Tebliği’ne göre balık yağında bulunan Omega3 yağ asidi DHA, 4-13 yaş çocuklarda beynin normal gelişimi ile göz ve sinir sisteminin gelişimine yardımcı oluyor. Araştırmacılar balık yağının istenmeyen kokusu ve tadının iyi maskelenememiş olması nedeniyle çocuklar tarafından fazla sevilmediğini de ortaya koydu. Peki ne yapmak gerek? Hadi gelin hep birlikte çok basit bir deney yaparak bunu birlikte öğrenelim.”

Normal şartlarda su ve balık yağı birbirine karışmaz. Su ve balık yağı formundaki jel tabletleri aynı kapta birleştiren ünlü simalar balık yağının suyla birleştiğinde daha etkili olacağını çok basit bir deney ile öğrendi. Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger deney sonrasında şu bilgileri verdi: “Çalışmalar çiğneme jel tablet formunun çocukların ihtiyacı olan Omega-3 yağ asitlerini düzenli ve uzun süreli verebilmek için en ideal form olduğunu gösterdi. Vitamin, mineral, balık yağı gibi etken maddelerin vücutta kullanımına yönelik hazırlanan çiğnenebilir jel form, sıvı ve tabletlere göre daha avantajlı bir kullanım olarak kabul ediliyor. Şeker ilavesiz, kimyasal madde, yapay aroma içermemesi, reflü ve gaz şikayetlerine neden olmaması, yüzde 44 daha yüksek emilim olması kullanımını kolaylaştıran diğer etkenler. Şunu unutmamak gerekir ki; bu bir ilaç değil. Kimyasal karışım da değil. Çocukların sağlıklı gelişimi için Omega3 olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır” dedi.

Sıvı ve tablete göre daha avantajlı

Norveç’den Türkiye’ye getirilen EasyVit® kategorisinin Marka Müdürü Aslı Hoşgör EasyFishoil balık yağının üretiminde kullanılan Concordix teknolojisine dikkat çekerek, “Vitamin, mineral, balık yağı gibi etken maddelerin vücutta yüksek oranda kullanımına yönelik yeni bir form olan Concordix, Norwegian University of Science and Technology (NTNU) ile yapılan ortak Ar-Ge çalışmalarıyla geliştirilmiştir. Yağ asitleri, su ve yağda çözünen vitamin ve mineralleri emülsiyon formatında birleştiren patentli bir yöntemdir. Bu sayede ‘biyoyararlanım’ artmakta ve daha iyi tat maskelemesi yapılabilmektedir” dedi. Hoşgör, çiğnenebilir yumuşak jel tabletlerin, sıvı ve tablet formlara göre daha avantajlı bir form olduğunu vurguladı.

Çocuklar jel balık yağını sevdi, bilim de destekledi!

İskandinavya’da Karolinska Enstitüsü’nde 2012 yılında yapılan çalışmada ortalama 8 yaşındaki 300 çocuğa standart balık yağı ile dünyada üst düzey kalitede balık yağı üreticisi olan ülke Norveç’te geliştirilen özel bir formülasyon olarak 2 farklı format verildi. 16 haftalık süreç sonunda çocuklarda kullanım yüzdeleri standart balık yağında yüzde 22,5 iken patentli jel matrix formda yüzde 87,5 olarak bulundu. 4 ay gibi kısa bir kullanım süresinde bile çocukların dörtte üçünden fazlasının standart balık yağlarını kullanmayı bıraktığı ortaya çıktı. Araştırmacılar buradaki temel nedenin balık yağının istenmeyen kokusu ve tadının iyi maskelenememiş olması veya şurupların bir kere açılıp kullanılmaya başladıktan sonra okside olması ve tadının bozulması olarak belirledi.

Norveç’te yapılan başka bir çalışmada çocukların yüzde 78’i denedikleri balık yağı çiğneme tabletinin tadını çok beğendiği ve kullanıma devam etmek istediği saptandı.

İstanbul’da 2014 yılında benzer bir istatistik araştırma yapıldı. Araştırmaya katılan çocukların yüzde 86’sı denedikleri çiğneme tabletinin tadını çok beğendi. Bu çalışma sonuçları tadı hiç beğenilmediği veya açıldıktan sonra hemen kokusu ağırlaştığı için bir kenara atılan balık yağı takviyeleri için son derece iyi ve şaşırtıcı bir oran olarak dikkat çekti.

EasyFishoil Çocukların Favorisi

Concordix teknolojisiyle Norveç’te kutup çizgisi üzerinde yer alan fabrikasında üretilen EasyFishoil, ilk günkü tazeliğini ve etkisini koruyan jel formuyla fark yaratıyor. Doğal limon ve doğal portakal aroması içeren EasyFishoil, kimyasal madde ve yapay aroma içermeyen, şeker ilavesiz yapısıyla annelerin çocukları için güvenle kullanabileceği bir ürün olarak öne çıkıyor.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.