Üniversiteler yaz mevsimine kadar uzaktan eğitime geçti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş depremlerinden etkilenen illerden biri olan Diyarbakır’da açıklamalarda bulundu. Erdoğan, yaz mevsimine kadar, üniversitelerin uzaktan eğitime geçtiğini duyurarak, KYK yurtlarının depremzedelere açıldığını söyledi. Bununla birlikte Erdoğan, verilere bakıldığında gerçekleşen bu depremlerin Erzincan depreminden bir daha yıkıcı olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları şu şekilde:

Pazartesi günü yaşadığımız 7,7, ardından 7,6 şiddetindeki deprem felaketinden etkilenen illerimizden bir tanesi de Diyarbakır’dı. Bu depremler ülkemizin yakın hafızasındaki en büyük felaket olan 1999 Depremi’nden 3 kat daha büyük, 3 kat daha yıkıcı. Yine 1939 Erzincan Depremi’nden de çok daha geniş alanda ve çok daha yıkıcı bir afet olarak hesaplanmaktadır. Büyüklükleri 7’nin üzerinde olan 1943 Çankırı, 1953 Çanakkale, 1944 Gerede, 1966 Varto, 1967 Mudurnu, 1970 Gediz, 1976 Muradiye depremlerini de bu depremin yıkıcılığıyla mukayese etmek mümkün değildir. Art arda meydana gelen bu iki depremin kendileri bir yana, artçıları dahi ülkemiz deprem envanterinde oldukça üst sıralarda yer alacak seviyededir. Şehirlerimize yaptığımız ziyaretlerde gördüklerimiz ve dinlediklerimiz Türkiye’nin nasıl büyük bir felaketle karşı karşıya olduğunun ispatıdır.

Dünyanın önde gelen bilim insanları da ülkemizin yaşadığı depremin büyüklüğü ve yıkıcılığı konusunda hemfikirdir. Asrın felaketi olarak nitelenen bu deprem, nerdeyse 1000 kilometrelik bir alanda hissedilmesine rağmen asıl 500 kilometrelik bir alanda yıkıma yol açmıştır. Depremin yıkıma yol açtığı şehirlerimiz 13,5 milyon insanımıza ev sahipliği yapıyor. Sarsıntıların hissedildiği, dolayısıyla insanlarımızın deprem tedirginliği yaşadığı mücavir şehirlerle birlikte bu rakam 20 milyona yaklaşıyor.

Fay hatlarına yakın bölgelerdeki yerleşim yerlerimizin kimi yerlerinde neredeyse taş üstünde taş kalmadı desek yeridir. Arazilerde oluşan devasa yarıklar karayollarını ve demir yollarını ince bir tel gibi bırakan kaymalar, depremin şiddetinin de işaretleridir.

İkinci deprem gündüz yaşanması sebebiyle nispeten daha az can kaybına yol açtı. Ama ilk depremdeki hasarlı binaları tümden yıkarak hasarın ciddi şekilde artmasına yol açmıştır. Yıkılan binaların yanı sıra sayılarını yüz binlerle ifade edebileceğimiz binada hasarları sebebiyle oturulamaz hale gelmiştir. Şu ana kadar deprem bölgesindeki toplam can kaybı 21 bin 43’e ulaşmıştır. Ayrıca 80 bin 97 insanımız da yaralı olarak kurtarılmıştır. Bu depremde maalesef Diyarbakır’da 7’si tamamen yıkık 320’ye yakın bina kullanılamaz hale gelmiş, 255 kardeşimiz vefat etmiş, 901 kardeşimiz yaralı olarak hastaneye kaldırılmıştır.

Kimi yerlerde neredeyse taş üstünde taş kalmadı desek isabettir. İkinci deprem gündüz yaşanması sebebi ile kısmen daha az can kaybına yol açtı.

Depremde şu ana kadar can kaybı 21 bin 43. 80 bin 97 kişi ise yaralı olarak kurtarıldı. Şehirlerimizin bir kısmında arama-kurtarma faaliyetleri tamamlandı. Orada işi biten arkadaşlarımızı Kahramanmaraş, Adıyaman ve Hatay’a yolluyoruz. Hızla enkaz kaldırma ve yeniden inşa faaliyetlerine başlayacağız. Depremde büyük yıkıma uğrayan şehirlerimizi yeni baştan yaratmaya hazırlanıyoruz.

Bir yıl içerisinde inşa ve ihya çalışmalarını halledeceğiz. Devletimizin tüm imkanlarını seferber etmiş durumdayız. Hazine Maliye’den bu işler için 100 milyar ayırmış durumdayız. Biz vatandaşımızı darda, sokakta bırakmadık, bırakmayacağız. 160 bin personel 10 ilimizde bir fiil çalışıyor.

Bazı organlar ahlaksızca, edepsizce saldırının peşinde. An birlik olma anıdır. Beraberlik içinde olma zamanıdır. Acımız ne kadar büyük olursa olsun devlet-millet sırt sırta vererek bu sıkıntıların üstesinden geleceğimizi inanıyorum.

Üniversiteler, yaz mevsimine kadar uzaktan eğitime geçti. KYK yurtları, depremzedelere açılıyor.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.