gazetemag tv

UNICEF’ten ‘Çocuk Gelinler’ için video

UNICEF, dünyada sadece bu yıl 15 milyon kız çocuğunun 18 yaşını doldurmadan evleneceği tahminini yaptı.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), dünyada 700 milyondan fazla kadının 18 yaşını doldurmadan evlendiğini, bunlardan yaklaşık 250 milyonunun 15 yaşından küçük olduğuna dikkat çekmek için bir video hazırladı.

Dünyanın en önemli evlilik bloglarından biri olan Bridal Musings ile birlikte yapılan çalışmada “Lütfen bu videoyu paylaşın” mesajı verildi.

UNICEF, dünyada sadece bu yıl 15 milyon kız çocuğunun 18 yaşını doldurmadan evleneceği tahminini yaptı. 18 yaşından önce evlenen kadınlarda okula devam etme oranının düştüğü, aile içi şiddete maruz kalma olasılığının ise arttığını vurgulandı. 20 yaşlarındaki kadınlara oranla ergenlik çağında olan kız çocukların gebelik sırasında yaşadıkları komplikasyonlardan ötürü yaşamlarını yitirme olasılığının da yüksek olduğunu bildiren UNICEF, ‘Çocuk gelin’ gerçeğine dikkat çekmek için dünyanın en önemli evlilik bloglarından biri olan Bridal Musings ile birlikte bir video hazırladı. UNICEF Türkiye tarafından da paylaşılan 1 dakika 32 saniyelik videoda, oyun oynadığı arkadaşlarından ayrılmak zorunda bırakılan, çocuk gelin canlandırılırken “Bu sene 15 milyon kız çocuk 18 yaş gününden önce evlenecek. Lütfen bu videoyu paylaş haksızlıkla mücadele et çocuk evliliğine son” mesajı verildi.

Öte yandan ‘Save The Children’ (Çocukları Koruyun’ isimli yardım kuruluşunun Başkanı Carolyn Miles, dünyada her 7 saniyede 1, 15 yaş altında bir kızın evlendirildiğini, 13 ya da 24 yaşına gelmeden çocuk sahibi olmasının etkisiyle yaşamının tehlikeye girdiğini anlatırken, kız çocukları için en iyi ülkeler sıralamasının İsveç, Finlandiya, Norveç, Hollanda ve Belçika olduğunu söyledi. 144 ülke arasında kızların en iyi yaşadığı ülkeler sıralamasında Amerika 32’nci sırada bulunurken, en kötü durumdaki kızların Nijer, Çad, Orta Afrika Cumhuriyeti, Mali ve Somali gibi ülkelerin büyük çoğunluğu Afrika kıtasında yer aldığı, Türkiye’nin 55’inci sırada yer aldığı kaydedildi. ‘Save The Children’ eğilimin bugünkü çizgisinde devam etmesi halinde 2030 yılında çocuk evliliklerinin 700 milyondan 950 milyona çıkacağı uyarısında bulundu.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.