gazetemag tv

Türkiye’nin ilk gizem filmi “Senarist” vizyonda

Türkiye’nin ilk gizem filmi “Senarist” görme engellilere özel geliştirilen Turkcell Hayal Ortağım ‘Cepten Sesli Betimleme’ teknolojisi ile Türkiye’deki sinema salonlarında sinemaseverlerle buluşuyor.

Orkun Eser’in yönetmenliğinde çekilen Türkiye’nin ilk gizem filmi özelliğindeki “Senarist”, Turkcell Hayal Ortağım ‘Cepten Sesli Betimleme’ teknolojisi ile görme engelli sinemaseverlerle buluşacak. Başrollerinde M.Asım Tuncay Aynur, Mustafa Uzunyılmaz, Dilara Büyükbayraktar, Halis Bayraktaroğlu, Murat Parasayar, Ebru Sarıtaş gibi isimlerin yer aldığı film Chantier dağıtımıyla 26 Şubat’ta sinemalarda olacak.

Filmlerin kilit noktası olan çevre, mekan, kişi ya da objeye dair özelliklerin; diyalogsuz sahnelerin sesle aktarılabilmesini sağlayan Cepten Sesli Betimleme, görme engellilere kesintisiz film izleme imkanı tanıyor. Sesli betimleme teknolojisinden yararlanmak için, görme engelli sinemaseverlerin filmin oynadığı sinema salonuna gidip filmin herhangi bir anında akıllı telefonlarından IOS & Android tabanlı uygulama üzerinden ‘Sesli Betimleme’yi başlatmaları ve kulaklıklarını takmaları yeterli oluyor. Sesli betimleme filmle senkron bir şekilde ilerleyip kullanıcının filmi tüm detaylarıyla takip etmesini sağlıyor.

senarist

Görme engellilerin hiçbir ayrıntıyı kaçırmadan sinemada izledikleri filmden daha fazla keyif almalarını sağlamak amacıyla geliştirilen ve dünyada ilk defa bir mobil uygulama üzerindensunulan ‘Cepten Sesli Betimleme’ teknolojisi sayesinde görme engelliler de sinemada film keyfi yaşayabiliyor. Turkcell ile YGA’nın geliştirdiği, Sesli Betimleme Derneği’nin desteğiyle hayata geçen ‘Cepten Sesli Betimleme’ teknolojisi, tüm operatör kullanıcılarına ücretsiz olarak sunuluyor.

Filmin Konusu:
Adem siyasi bir yazardır. Yıllarca edindiği tecrübeler sonunda görünenle aslında olanın çok farklı olduğunu göstermek için “SENARİST” isminde bir kitap yazar. Fakat bu kitabın bastırılması bir şekilde engellenir. Adem boşa çıkmakta olan çabalarının getirdiği maddi ve manevi sıkıntılar ile boğuşurken bir not alır; “Senaristi Bul”… Senaristi arayan Adem işin içine gizemli grupların da girmesi ile kendini anlamlandırması güç bir karmaşanın tam merkezinde bulur. Üzerine oynanan bu oyunların sebebini öğrenmek için Senarist’i bulması gerekmektedir. Ve aramaya koyulur. Merak unsurunun bir an bile azalmadığı bu hikayede, Adem’in üzerine oynanan oyunun gizemini çözmeye çalışmasını izleriz. Fakat bu kolay olmayacaktır.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.