Türkiye’de telefonlara gönderilen acil durum test bildirimi panik yarattı

Telefonlara gelen bildirim panik yarattı. Birçok yurttaş, gelen bildirimin sesiyle korktuğunu veya sıçrayarak uyandığını söyledi.

Türkiye’de telefonlara gönderilen acil durum test bildirimi panik yarattı. Birçok yurttaş, gelen bildirimin sesiyle korktuğunu veya sıçrayarak uyandığını söyledi.

Telefonlara „Evde kal Türkiye“ notuyla acil durum test bildirimi geldi. Bildirimin art arda gelmesi ve sesinin yüksek olması eleştiri konusu oldu.

Peki nedir bu acil durum bildirimi?
Birçok ülkede artık kullanılıyor. Tsunami, nükleer tehdit, sel gibi felaketlere karşı ya da çocuk kaçırılması, çocuk kaybolması gibi durumlarda insanların telefonlarına bu gibi bildirimler gönderilerek tetikte olmaları sağlanıyor.

Bugün gönderilen bildirim bir test bildirimiydi. Ancak bunun yöntemi ve saati tepki çekti. Hangi amaçla gönderildiğine dair henüz bir açıklama yapılmadı.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.