Türk Sanatında Modernlik-Modernizim Çatışması Konferansı Alan Kadıköy’de

Kadıköy Belediyesi’nin yeni kültür sanat mekanı Alan Kadıköy’de “Türk Sanatında Modernlik –Modernizm Çatışması” konferansı başlıyor.

Alan Kadıköy’de “XX. Yüzyılın 20 Modern Türk Sanatçısı 2021” sergisi kapsamında Ali Artun tarafından verilecek “Türk Sanatında Modernlik-Modernizm Çatışması” konferansı 28 Mayıs 2022 Cumartesi saat 17.00’de düzenlenecek.

Anadolu yakasının öne çıkan kültür sanat mekanlarından biri olmayı hedefleyen Alan Kadıköy’de “XX. Yüzyılın 20 Modern Türk Sanatçısı 2021” sergisinde yer alan sanatçıların eserlerinden ve sanatsal yaklaşımlarından yola çıkarak gerçekleştirilecek olan konferans, dönem hakkında önde gelen araştırmalarıyla dikkat çeken Ali Artun tarafından verilecek.

Ücretsiz gerçekleştirilecek konferans aynı zamanda, Ali Artun’un son kitabı ‘Modernizm Kavramı ve Türkiye’de Modernist Sanatın Doğuşu’ başlığı altında da sanatseverlerle buluşacak.

“XX. YÜZYILIN 20 MODERN TÜRK SANATÇISI” SERGİSİ

“XX. Yüzyılın 20 Modern Türk Sanatçısı” sergisinin ilki Ferit Edgü küratörlüğünde, 2011’de Santral İstanbul’da gerçekleşmişti. 10 yıl sonra devamı niteliğinde, 433 eser arasından 182 eserin Metin Deniz tarafından bir araya getirildiği sergi, 17 Aralık 2021 – 31 Mayıs 2022 tarihleri arasında Alan Kadıköy’de sanatseverlerle buluşuyor.

İstanbul’un Anadolu yakasında bugüne kadar düzenlenmiş en kapsamlı sergide sanatseverler resim ve heykelleri görmenin yanı sıra konuşma programları, rehberli turlar ve ayrıca çocuklar için atölyelerin de dahil olduğu etkinliklere katılabilecekler.

Alan Kadıköy, sergi kapsamında Türk resim tarihinin Abidin Dino, Adnan Çoker, Albert Bitran, Ara Güler, Avni Arbaş, Burhan Doğançay, Fahrelnissa Zeid, Ferruh Başağa, Fikret Mualla, Hakkı Anlı, Komet, Mehmet Güleryüz, Mübin Orhon, Nejat Melih Devrim, Ömer Uluç, Selim Turan ve Yüksel Arslan gibi büyük ustalarının resimlerine ve İlhan Koman, Koray Ariş ve Seyhun Topuz gibi heykel sanatımızın dünyaya mal olmuş isimlerinin yapıtlarına ev sahipliği yapıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.