TÜİK bitkisel üretim tahminini açıkladı… Buğday üretimi artacak

TÜİK, 2022 yılının ilk bitkisel üretim tahminini açıkladı. Tahıl ve diğer bitkisel ürünlerle meyvelerin üretim miktarının bir önceki yıla göre artacağı tahmin edildi.

ANKARA (İGFA) – TÜİK verilerine göre üretim miktarlarının, 2022 yılının ilk tahmininde bir önceki yıla göre tahıllar ve diğer bitkisel ürünlerde (yem bitkileri hariç) yüzde 10,4 artacağı, sebzelerde yüzde 1 azalacağı, meyveler, içecek ve baharat bitkilerinde yüzde 4,6 oranında artacağı tahmin edildi.

Tahminlere göre, üretim miktarı 2022 yılında yaklaşık olarak tahıllar (36,9 milyon ton) ve diğer bitkisel ürünlerde 68,2 milyon ton, sebzelerde 31,4 milyon ton, meyveler, içecek ve baharat bitkilerinde 26,1 milyon ton olacak.

Tahıllar ve diğer bitkisel ürünler ile meyvelerin bir önceki yıla göre artacağı tahmin edildi

Ayrıca buğday üretiminin bir önceki yıla göre yüzde 10,5 oranında artarak 19,5 milyon ton olması öngörülüyor. Yağlı tohumlardan soya üretiminin yüzde 4,4 oranında artarak 190 bin ton, ayçiçeği üretiminin yüzde 5,6 oranında artarak yaklaşık 2,6 milyon ton olacağı tahmin ediliyor.

Sebzeler grubunda hıyarda yüzde 2,9, havuçta yüzde 19,9, beyaz lahanada yüzde 17,2 oranında artış olurken domateste yüzde 2,3, karpuzda yüzde 3,9, kuru soğanda yüzde 6 oranında azalış olacağı tahmin edildi.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.