Trump kendi otellerine yaptığı resmi ziyaretlerden 970 bin dolar kazandı

ABD Başkanı Donald Trump, göreve geldiği 2017 yılından beri resmi ziyaretleri kapsamında kendi otellerine 250’den fazla ziyaret gerçekleştirdi. Trump’ın bu ziyaretlerden dolayı ABD bütçesinden kendi şirketlerine 970 bin dolar ödendi.

ABD Başkanı Donald Trump 2017 yılında yemin ederek başkanlık görevini Barrack Obama’dan devraldı. ABD Başkanı bu tarihten sonra defalarca ülke genelindeki otellerinde konakladı.

Ailesi, kurmayları ve koruma ekibiyle seyahat eden Trump’ın otel parası resmi görevi nedeniyle ABD hükümetinin bütçesinden karşılanıyor. Başkan Trump’ın yaptığı geziler nedeniyle toplamda en az bin 600 gecelik konaklama ücreti ödendi.

970 BİN DOLAR KAZANDI

Washington Post’un haberine göre bu konaklamalardan Trump’ın şirketi 970 bin dolar para kazandı. Trump göreve geldiğinde şirketinin kontrolünü büyük oğlu Eric Trump’a devretmişti.

Eric Trump daha önce yaptığı açıklamada Trump’la gelen resmi görevlilerden 50 dolar civarı bir para alındığını söylemişti. Ancak habere göre gerçek rakamlar açıklananın en az üç katı.

KENDİ OTELLERİNE 250’DEN FAZLA ZİYARET YAPTI

Donald Trump geride kalan üç yıllık görev süresince kendi otellerine 250’den fazla ziyaret gerçekleştirdi.

ABD Başkanı Donald Trump’a daha önce haksız kazanç elde ettiği gerekçesiyle dava açılmıştı.

YABANCI GÖREVLİLER DE İYİ İLİŞKİ İÇİN ONUN OTELİNDE KALIYOR

Yabancı devlet görevlilerinin Trump’la iyi ilişkiler kurmak için Washington’daki otelinde kaldığı bu nedenle ABD Başkanı’nın haksız kazanç elde ettiği iddia edilmişti.

Temyiz mahkemesi Trump’ın Washington’daki otelinden anayasaya aykırı bir şekilde kar sağladığını iddia eden davada Trump’ı haklı bulmuştu.

GOLF SAHASINDA GÖRÜŞMEK İSTEMİŞTİ

ABD Başkanı 2019 yılında gerçekleştirdiği İrlanda ziyaretinde Başbakan Leo Vradkar’la ülkedeki golf sahasında görüşmek istemişti.

Trump’ın bu talebine İrlandalı yetkililer sıcak bakmayınca ikili Shannon’daki havaalanında görüşmüştü.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
YORUM
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.