Topkapı Sarayı, ilk kez gece saatlerinde de ziyaretçilerine kapılarını açacak

Tarihi Topkapı Sarayı, ilk kez gece saatlerinde de ziyaretçilerine kapılarını açacak. Bu özel uygulama, 29 Haziran’dan itibaren her cumartesi akşamı 21.00 – 23.00 saatleri arasında gerçekleşecek. Gece turu için özel biletler gişeden temin edilebilecek.

Milli Saraylar Başkanlığı’na bağlı Topkapı Sarayı, 1924’ten bu yana müze olarak hizmet vermenin ardından ilk defa gece saatlerinde de ziyaretçilerini ağırlayacak. Heyecan verici uygulama, yarın 29 Haziran’da başlayacak ve her cumartesi 21.00 – 23.00 saatleri arasında devam edecek.

Gece turları, ziyaretçilere Topkapı Sarayı’nın tarihi ve ihtişamını bambaşka bir atmosferde deneyimleme imkanı sunacak. Rehber eşliğinde gerçekleştirilecek turlarda, sarayın ışıklandırılmış bahçeleri ve bazı önemli binaları gezilebilecek.

Topkapı Sarayı
Topkapı Sarayı

Geceye özel turlar, gruplar halinde gerçekleştirilecek. İlk grup yarın saat 21.00’de, ikinci grup ise 22.00’de kabul edilecek. Grupların 300 kişiyi geçmemesine özen gösterilecek.

YAKIN ZAMANDA AÇILAN KUŞHANE MUTFAĞI DA GEZİLECEK
Gece turlarının başlangıç ve bitiş noktası Bab-ı Hümayun olacak. Gezi kapsamında ikinci avluda yer alan Divan-ı Hümayun, Kubbealtı ve Saray Saatleri Galerisi görülebilecek.

Harem bölümünde de Karaağalar Mescidi, Karaağalar Taşlığı, Cariyeler Koridoru, Valide Sultan Dairesi, Hünkar Hamamı, III. Murat Has Odası, Gözdeler Dairesi ve Mabeyn Taşlığı, Altın Yol ile yeni sergi düzeniyle yakın zamanda ziyarete açılan Kuşhane Mutfağı gezilebilecek.

Gece ziyaretleri kapsamında Topkapı Sarayı’nın üçüncü avlusunda yer alan Arz Odası, Mukaddes Emanetler Dairesi ve Fatih Köşkü ile Hazine Sergisi de yeniden keşfedilebilecek. Topkapı Sarayı’nın dünyaca ünlü Hazine Sergisi içerisinde yer alan Kaşıkçı Elması, Topkapı Hançeri ve Altın Taht gibi eserler de görülebilecek.

Ziyaretçiler saraydaki gece turunda Havuzlu Teras’ta dolaşabilecek, İftariye Kameriyesi’nden ise İstanbul’u seyredebilecek.

Geziye özel biletler gişeden temin edilebilecek.

Türkiye'nin en hızlı ve kolay okunan internet magazin medya haber gazetesi "gazetemag.com" da günün en güncel haberlerini, aynı zamanda arşivimizi takip edebilir, okuyabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz...
GazeteMAG Arşiv Haberler

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmanız için çerez kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanmayı kabul etmiş sayılırsınız.TAMAMDetaylı bilgi için tıklayınız.